Krótsze dni, dłuższe noce. Zmiana czasu na zimowy

Co roku, w ostatnią niedzielę października, miliony ludzi na całym świecie przestawiają wskazówki swoich zegarów z godziny 3:00 na 2:00.

Pomysł na wprowadzenie czasu letniego i czasu zimowego sięga daleko w przeszłość. Benjamin Franklin jako pierwszy zasugerował tę koncepcję w XVIII wieku, ale dopiero w XX wieku stała się ona powszechną praktyką. Wprowadzenie czasu letniego i zimowego miało na celu zaoszczędzenie energii. Zmiana czasu miała zachęcić ludzi do korzystania z naturalnego oświetlenia słonecznego i ograniczyć zużycie energii elektrycznej.

To symboliczne przesunięcie o godzinę jest częścią rytuału, który nazywamy zmianą czasu z letniego na zimowy. W wielu krajach ma to miejsce dwukrotnie w roku, wiosną i jesienią. Czas zimowy będzie obowiązywał w Polsce przez najbliższe 5 miesięcy, a w ostatnią niedzielę marca przyszłego roku, proces ten zostanie odwrócony, kiedy to znów wrócimy do czasu letniego.

Choć zmiana czasu pozostaje tematem kontrowersyjnym, Komisja Europejska ogłosiła, że praktyka ta będzie kontynuowana do 2026 roku.

 

 

 

Foto: Archiwum

0 0 votes
Article Rating


Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments