Europejski Dzień Praw Pacjenta. Poznaj swoje prawa

Europejski Dzień Praw Pacjenta obchodzony jest corocznie 18 kwietnia.

 

Jest to dzień poświęcony upowszechnianiu wiedzy na temat praw pacjentów oraz promocji idei szacunku i godności dla każdej osoby korzystającej z usług medycznych.

Pierwsze Dni Praw Pacjenta zaczęły być obchodzone w Europie już w latach 90-tych. Ich celem było przypomnienie o prawach, które pacjenci posiadają wobec systemu opieki zdrowotnej oraz edukowanie ludzi na temat ich praw i możliwości w zakresie ochrony swojego zdrowia.

Dziś, Europejski Dzień Praw Pacjenta jest okazją do przypomnienia, że każdy pacjent ma prawo do godziwego traktowania, szacunku, wolności wyboru, informacji i uczestnictwa w procesie decyzyjnym związanym z jego leczeniem.

Prawa pacjenta przedstawione są w ustawie z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta (Dz.U. z 2012 r., poz. 159) Dz.U. z 2012 r., poz. 159. Wśród nich jest m.in.
– prawo do bezpłatnych świadczeń opieki zdrowotnej – oznacza ono dostęp do równego dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, a jednocześnie gwarantuje, że każdy, kto ma prawo do świadczeń opieki zdrowotnej, otrzymuje pomoc medyczną na takim samym poziomie.
– prawo do wyrażenia zgody na udzielenie świadczeń zdrowotnych – w tym przypadku pisemna zgoda jest wymagana w przypadku zabiegu operacyjnego albo zastosowania metody leczenia lub diagnostyki stwarzających podwyższone ryzyko
– prawo do zgłoszenia sprzeciwu wobec opinii albo orzeczenia lekarza – warto wiedzieć, że sprzeciw wymaga uzasadnienia ze wskazaniem odpowiedniego przepisu prawnego. Wnosi się go w terminie 30 dni od wydania opinii lub orzeczenia
– prawo do zachowania tajemnicy informacji – prawo to obejmuje ochronę danych oraz utrzymanie tajemnicy lekarskiej w kwestii udzielanych świadczeń zdrowotnych, a więc znajomości stanu zdrowia i przebiegu leczenia
– prawo do wyczerpującej i zrozumiałej informacji o swoim stanie zdrowia – każdy kto, ukończył 16 lat ma prawo uzyskać od specjalisty informację w sposób zrozumiały i jasny, a więc z wyjaśnieniem stanu zdrowia, metod leczenia, diagnostyki oraz następstw i przeciwwskazań.

Ustawę można przeczytać: TUTAJ

Warto pamiętać, że w dobie rozwoju technologii prawa pacjentów stają się coraz ważniejsze. W Europie coraz częściej stosuje się telemedycynę, co umożliwia pacjentom dostęp do opieki zdrowotnej z dowolnego miejsca i czasu. Jednocześnie jednak, pacjenci muszą mieć pewność, że ich prywatność jest chroniona i że ich dane są bezpieczne. Europejski Dzień Praw Pacjenta pozwala na przypomnienie, że prawa pacjentów to nie tylko idea, ale przede wszystkim praktyczna ochrona zarówno zdrowia jak i prywatności.

 

Foto: Archiwum

0 0 votes
Article Rating


Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments