Międzynarodowy Dzień Alfabetyzacji: Inwestycja w siebie

Międzynarodowy Dzień Alfabetyzacji, obchodzony na całym świecie 8 września, to okazja do podkreślenia znaczenia umiejętności czytania i pisania dla rozwoju jednostek, społeczności i narodów. 

 

 

Historia Międzynarodowego Dnia Alfabetyzacji

Międzynarodowy Dzień Alfabetyzacji został ustanowiony przez UNESCO (Organizację Narodów Zjednoczonych do Spraw Edukacji, Nauki i Kultury) w 1966 roku. Jest to święto dedykowane promocji i podnoszeniu świadomości na temat znaczenia umiejętności czytania i pisania na całym świecie.

Data wybrana na obchody tego dnia, 8 września, jest symboliczna. To właśnie tego dnia w 1965 roku przyjęto Konstytucję UNESCO, która potwierdzała zobowiązanie organizacji do walki z analfabetyzmem na całym świecie.

 

 

Alfabetyzacja jako Kluczowy Element Rozwoju Społeczeństwa

Umiejętność czytania i pisania jest jednym z kluczowych elementów umożliwiających jednostkom rozwijanie swojego potencjału i uczestniczenie w życiu społecznym, ekonomicznym i kulturalnym społeczeństwa. Brak dostępu do edukacji i analfabetyzm stanowią przeszkody w osiąganiu wielu celów życiowych i zawodowych.

 

 

Wyzwania w Dziedzinie Alfabetyzacji

Mimo postępów w dziedzinie edukacji i dostępu do informacji, nadal istnieją wyzwania związane z analfabetyzmem na całym świecie. Nierówności w dostępie do edukacji, konflikty zbrojne, bieda i inne czynniki nadal utrudniają wielu ludziom zdobycie umiejętności czytania i pisania.

Dlatego Międzynarodowy Dzień Alfabetyzacji ma na celu nie tylko podkreślenie znaczenia alfabetyzacji, ale także promowanie działań mających na celu zwalczanie analfabetyzmu, zapewnienie dostępu do edukacji dla wszystkich oraz rozwijanie programów i inicjatyw edukacyjnych.

 

 

Foto: Joanna Szychowska 

 

EkoSmaki

0 0 votes
Article Rating


Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments