Dzień Nauki Polskiej. Naukowcy i odkrywcy z regionu

Dzień Nauki Polskiej to święto mające na celu upamiętnienie osiągnieć naukowych oraz propagowanie wiedzy i nauki.

 

 

 

Ten Dzień obchodzimy 19 lutego czyli w rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika – znanego astronoma, matematyka, lekarza, prawnika oraz twórcy teorii heliocentrycznej. To dzięki niemu wiadomo, że to nie Ziemia, a Słońce jest centrum naszej galaktyki. Po zagłębieniu się w jego biografię można zauważyć jak duży wkład miał do rozwoju nauki. Dlatego w uznaniu jego wybitnych zasług wyznaczono ten dzień jako święto narodowe.

 

Polska słynie również z wybitnych naukowców, takich jak Maria Skłodowska-Curie, która otrzymała podwójną nagrodę Nobla z fizyki i chemii czy Ignacy Paderewski, który bezpośrednio przyczynił się do utworzenia niepodległego państwa polskiego. Można również wymienić Mieczysława Wolfke, który jest nie tylko naukowcem, ale też wynalazcą – twórcą holografii. Warto wspomnieć o Józefie Strusiu, który był wybitnym kardiologiem. Przeszedł on do historii jako nadworny lekarz Zygmunta Starego i Zygmunta Augusta, ale też jako naukowiec wsławiony pionierskimi badaniami tętna.

 

W tym dniu warto uhonorować również lokalnych naukowców z każdej dziedziny. Badacze z Koszalina również mocno przyczynili się do rozwoju nauki. Zespół prof. Wojciecha Kacalaka, byłego rektora Politechniki Koszalińskiej pracował nad innowacyjnymi narzędziami, które są stosowane w obróbce m. in. aluminium, za które otrzymali nagrodę Nobla. W roku 2021 czterech koszalińskich uczonych z różnych wydziałów Politechniki Koszalińskiej znalazło się na liście 2 proc. najczęściej cytowanych naukowców. Twórca znanej II zasady termodynamiki Rudolf Clausius, również pochodzi z Koszalina. Był członkiem londyńskiego Towarzystwa Królewskiego. Jego wybitne osiągnięcia z dziedziny fizyki pozwoliły mu na otrzymanie prestiżowej nagrody, tzw. “Copley Medal”.

Kołobrzeg również ma swoich zasłużonych uczonych. Prof. Marian Rębkowski za szczególny wkład w badanie dziejów miasta został wyróżniony tytułem „Zasłużony dla Miasta Kołobrzegu”. Natomiast Jadwiga Ostrowska-Czubenko – chemik, która zajmuje się chemią fizyczną zostałam odznaczona nagrodami takimi jak Nagroda Sekretariatu Naukowego PAN i Nagroda Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

 

 

Dlaczego nauka jest tak ważna?

Będąc w wieku szkolnym niewiele dzieci potrafi zrozumieć, że nauka przyczynia się do rozwoju kraju i poprawia jakość życia społeczeństwa. Należy jednak pamiętać, że to właśnie dzięki nauce powstały rzeczy używane w XXI wieku przez każdego. Wiele osób spędziło lata by wynaleźć żarówki, elektryczność, samochody, telefony. Wszystkie wynalazki są znane do dziś i to na nich wzorowano nowsze modele. Dlatego warto inwestować w swój rozwój.

 

 

Foto: Archiwum KoszalinInfo.pl

0 0 votes
Article Rating


Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments