45-lecia Klubu. Przemówienie Prezesa

Urząd Miejski Kołobrzeg zaprasza do zapoznania się z treścią wystąpienia Prezesa Klubu Pionier z okazji jubileusz 45-lecicie Klubu Pioniera Miasta Kołobrzeg oraz 40 lecie Chóru “Pionier”.

 

”Szanowni Państwo , Droga Młodzieży. Ciepło i serdecznie witam wszystkich, a szczególnie dzisiejszych Jubilatów. Witam i dziękuję za przyjęcie naszego zaproszenia.

Są w życiu chwile, które zapierają dech w piersiach. Są momenty, kiedy uroczyście podsumowujemy dotychczasowe dokonania i osiągnięcia, jesteśmy pełni refleksji, wspomnień…

A jednak rzadko wśród codziennych trosk, czy młodzieńczych “szaleństw” zdarza się nam sięgać po karty przeszłości, by tchnąć życie w to, co minęło, co stanowi skarbnicę wielkich prawd. I jest odpowiedzią na wiele nurtujących nas pytań.

My dzisiaj tylko przybliżamy wspomnienia , by nie zatarły się w naszej pamięci, która, jak doświadczamy, jest ulotna.

1945 rok, pierwsze dni powojenne, garstka ludzi i przerażający widok: ruiny, dopalające się pożary, wypalone szkielety domów , fetor niepochowanych ciał. Brak wszystkiego: wody, światła, żywności, ubrań, opieki medycznej , zburzone mosty, zupa ze wspólnego kotła. Nie wolno zapomnieć, że po wojnie i okupacji niemieckiej byliśmy pod okupacją radziecką. Do 1go czerwca władze w mieście sprawowała Komendatura Radziecka.

Na porządku dziennym były gwałty, napady i grabieże. Rosjanie wywozili wagonami wszystko co się dało. Niedostatek, wręcz bieda i przygnębienie nieustannie nam towarzyszyły. Ale odzyskana wolność i nadzieja na lepszą przyszłość jednoczyły nas. Wzajemna życzliwość, serdeczność a przede wszystkim wiara w lepsze, spokojne życie motywowały nas do heroicznych przedsięwzięć. Nikt nie pytał skąd jesteś, co masz ? Dzieliliśmy się i wspierali… Wzajemnie pomagaliśmy sobie – w znalezieniu mieszkania , szkleniu okien , naprawie dachów ,zdobywaniu żywności. Cieszyliśmy się wspólnie spędzanymi chwilami. To nie był czas załamywania rąk.

Ogromnym wysiłkiem, z niezłomną wiarą , że musi się udać wydobywaliśmy miasto z gruzów. Pierwsze oczyszczone cegły wysyłane były na odbudowę Warszawy. Pierwsi pracownicy, to przede wszystkim kolejarze i budowlańcy. Pracowali bez wynagrodzenia, w zamian otrzymując deputaty żywnościowe. Nagroda dla nas były piękne błękitne morze i złocisty piasek, który każdego dnia o zmierzchu bronowano i nikt nie miał wstępu na plażę do rana następnego dnia. Kołobrzescy osiedleńcy, przybywali z wielu miejsc, a możliwość zamieszkania w Kołobrzegu wymagała uzyskania specjalnego zezwolenia. Różniło nas mnóstwo, ale najsilniejsza okazała się ludzka solidarność , która pozwoliła przetrwać najtrudniejsze. Byliśmy bardzo młodzi, ale silni i pełni zapału, by miejsce wybrane przez naszych rodziców i nas samych stało się miejscem naszej przyszłości.
Budowaliśmy Naszą Społeczność i MAŁĄ OJCZYZNĘ.

Szanowni Państwo, drodzy Jubilaci, droga Młodzieży…

79 lat po wojnie obchodzimy jubileusz 45 –lecia Klubu Pioniera, któremu przewodniczę. Myślę, że dla społeczności takiej jak nasza, zachowanie pełnej aktywności przez te lata, to spory wysiłek. Wysiłek w urzeczywistnieniu i zrealizowaniu woli członków Klubu :Pioniera, aby pozostawić po sobie trwały ślad na Ziemi Kołobrzeskiej, pokoleniom – ku pamięci i w hołdzie tym wszystkim, którzy jako pierwsi krzewili polskość nad Bałtykiem w zniszczonym Kołobrzegu. Spełniamy obowiązek wobec naszych bliskich – pionierów , którzy byli tu pierwsi, a których nie ma już wśród nas. Za to wszystko, co przez lata dla kołobrzeżan i Kołobrzegu uczynili, uczcijmy ich minutą ciszy. Pozostawiamy po sobie trwałe monumenty, by przypominały pokoleniom pionierski trud. To między innymi Skwer Pionierów z pamiątkową tablicą, tablica na zabytkowym ratuszu, utworzona z inicjatywy Klubu Aleja Pamięci na cmentarzu i dedykowany pionierom obelisk. I najnowsza duma – rondo imienia pierwszego polskiego prezydenta miasta Stefana Lipickiego.

Spójrzcie Państwo na film zrealizowany przez młodzież Zespołu Szkół numer 1 imienia Henryka Sienkiewicza w Kołobrzegu. Dziękuję młodzieży, że wpadła na taki pomysł i zarchiwizowała wszystkie miejsca upamiętniające kołobrzeskich pionierów.

Jeszcze raz dziękuję młodzieży i jej opiekunom za tę pamiątkę i dokument. Brawa!

Szanowni Państwo Klub także dba o piękne przeżycia i radość swoich co raz starszych członków. Spotkania przy ognisku, wycieczki, wspólne wyprawy do teatrów, spotkania wigilijne, noworoczne i wielkanocne, wspólne śpiewanie, wizyty u pionierów Koszalina i Darłowa. Ten rok to także jubileusz 40 –lecia Chóru ” Pionier” powołanego przez jednego z nas, muzyka śp. Henryka Zaręmbę w marcu 1984 r.

Koncert jubileuszowy Chóru, na który już zapraszam, odbędzie się 26 czerwca w RCK.

Klub Pioniera i Chór ” Pionier” mają wiele wyróżnień, w tym Złotą Odznakę Gryfa Zachodniopomorskiego Urzędu Marszałkowskiego. Doceniamy i dziękujemy wszystkim za przyjęcie naszego zaproszenia, by wspólnie z nami świętować Jubileusz 45- lecia Klubu Pioniera.”

 

Foto: UM Kołobrzeg

0 0 votes
Article Rating


Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments