Program Społecznik stawia na młodzież! Trwa nabór wniosków

Po kilkumiesięcznej przerwie powraca tradycyjny nabór do Programu Społecznik na lata 2019-2021. Pula środków zarezerwowana na to rozdanie pozwoli na realizację ponad 200 społecznych projektów. Nie zabraknie nowości! Na wybór części projektów będzie miała wpływ Rada Młodzieży Województwa Zachodniopomorskiego.

Część działań zaplanowanych w programie, ze względu na rygory sanitarne, została zatrzymana przez pandemię koronawirusa. Organizacje pozarządowe i grupy nieformalne mogły jedynie korzystać ze specjalnego naboru „Społecznik na Ratunek”, który skupiał się na wspieraniu działań związanych z walką z Covid-19. Przyznane dotacje zostały wtedy przeznaczone m.in. na organizację wsparcia psychologicznego czy zakup ozonatorów.

Społeczniczki i Społecznicy, w ogłaszanym w sierpniu naborze, mogą starać się o środki z pierwszego filaru, a więc mikrodotacje (dofinansowanie do 4 tys. zł). Łącznie na ten cel Samorząd Województwa Zachodniopomorskiego zarezerwował 900 tys. zł, w tym ponad 10% tej kwoty zostanie przeznaczone na działania „młodzieżowe”.

– Na Pomorzu Zachodnim chcemy budować otwartą społeczność, społeczeństwo obywatelskie. Dzięki Programowi Społecznik od trzech lat rocznie realizujemy setki wspaniałych inicjatyw – proekologicznych, kulturalnych, edukacyjnych i sportowych. Jesteśmy otwarci na głos młodych ludzi. Czas kwarantanny pokazał, że młodzież chętnie angażuje się w działania społeczne i wolontarystyczne, dodatkowo tworząc różnego rodzaju aplikacje i grupy kontaktowe. Chcemy wzmacniać kompetencje liderskie młodych ludzi, angażować w działania obywatelskie – mówi Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Program Społecznik, podobnie jak wcześniej, realizowany jest w podziale na pięć subregionów, tak by środki mogły trafić do każdego powiatu i gminy Pomorza Zachodniego. W tym rozdaniu jednak na wybór części projektów będzie miała wpływ Rada Młodzieży Województwa Zachodniopomorskiego. Pełnić będzie funkcję „głosu doradczego”.

RMWZ działa przy Sekretariacie ds. Młodzieży WZ, jest ciałem konsultacyjnym powołanym przez marszałka. W skład obecnej kadencji wchodzi 21 kobiet i 19 mężczyzn, którzy reprezentują młodzieżowe organizacje pozarządowe, młodzieżowe rady miast i gmin oraz organizacje działające na rzecz młodzieży, takie jak samorządy uczniowskie i organizacje akademickie.

Młodzież zarekomenduje do dofinansowania po 5 projektów z każdego subregionu (wcześniej projekty pod względem formalnym i merytorycznym oceni komisja konkursowa). Rada szczególnie zwracać będzie uwagę na działania zwiększające zaangażowanie młodzieży w życie lokalnych i szkolnych społeczności, wzmacniające świadomość obywatelską uczniów i studentów oraz pobudzające młodych do tworzenia własnych inicjatyw na rzecz najbliższego otoczenia. Dotyczyć to będzie takich obszarów jak: nowe technologie i innowacje, polityka klimatyczna, walka z wykluczeniem społecznym czy aktywności obywatelskie.

O środki z Programu Społecznik, podobnie jak przy wcześniejszych naborach, mogą ubiegać się nie tylko organizacje pozarządowe, ale również współpracujące z nimi grupy nieformalne. Nabór potrwa od 19 do 30 sierpnia 2020 r. Wyniki z tego rozstrzygnięcia zostaną ogłoszone w połowie września. Społecznicy będą mogli ubiegać się o mikrodotacje na pomysły realizowane od 23 września 2020 r. do 6 grudnia 2020 r.

Szczegółowe informacje na temat zasad ubiegania się o wsparcie umieszczone są na stronie internetowej Koszalińskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A. (operator Programu Społecznik) oraz Wydziału Współpracy Społecznej Urzędu Marszałkowskiego:

http://spolecznik.karrsa.eu/
Zakładka „Program Społecznik” na www.wzp.pl
Aktualne informacje zamieszczane są także na profilu Programu Społecznik na Facebooku (#PomorzeZachodnie, #ProgramSpołecznik, #społecznik, #KARR)

Od początku trwania programu Społecznicy zrealizowali ponad 2 tys. różnych społecznych akcji.

Za przeprowadzenie naboru odpowiada Operator – Koszalińska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A.

W przypadku pytań dotyczących nabory prosimy o kontakt z Zespołem Programu Społecznik:

Magdalena Kiner – Koordynatorka zadania publicznego
tel. 530-562-993
m.kiner@karrsa.pl

Sandra Stępniak – Asystentka koordynatora
tel. 530-562-692
s.stepniak@karrsa.pl

Aurelia Kubicka – Facylitator
tel. 530-575-461
a.kubicka@karrsa.pl

Subregion A (Miasto Szczecin/powiat policki) – Animatorzy
Marcin Słupiński
tel. 530-582-717
m.slupinski@karrsa.pl

Wiktoria Rogaczewska
tel. 530-518-948
w.rogaczewska@karrsa.pl

Subregion B (Miasto Świnoujście/powiaty goleniowski, gryficki, kamieński, łobeski) – Animatorzy
Bożena Zarecka
tel. 530-564-372
b.zarecka@karrsa.pl

Urszula Bolewicz
tel. 530-583-910
u.bolewicz@karrsa.pl

Subregion C (powiaty: choszczeński, drawski, kołobrzeski, świdwiński, wałecki) – Animatorzy
Paulina Czechowska
tel. 530-556-859
p.czechowska@karrsa.pl

Roman Wiśniewski
tel. 530-574-054
r.wisniewski@karrsa.pl

Subregion D (Miasto Koszalin/powiaty: białogardzki, koszaliński, sławieński, szczecinecki) – Animatorzy
Katarzyna Grzybowska
tel. 530-511-320
k.grzybowska@karrsa.pl

Piotr Machciński
tel.530-569-134
p.machcinski@karrsa.pl

Subregion E (powiaty: gryfiński, myśliborski, pyrzycki, stargardzki) – Animatorzy
Małgorzata Kuncewicz
tel. 530-577-430
m.kuncewicz@karrsa.pl

Agnieszka Odachowska
tel. 530-572-611
a.odachowska@karrsa.pl

0 0 votes
Article Rating


Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments