XX “Herbertiada” w Kołobrzegu

Program wrześniowej części XX Ogólnopolskiego Przeglądu Twórczości Zbigniewa Herberta “Herbertiada” – 20 września 2019 r. w Regionalnym Centrum Kultury im. Zbigniewa Herberta, ul. Solna 1 w Kołobrzegu.


Konkurs recytatorski – godzina 10:00 – mała sala teatralna w RCK:

monodram “Tango z Herbertem” w wykonaniu Przemysława Tejkowskiego (aktor teatralny i filmowy)

przesłuchania konkursowe od g. 11.00

Jury: Agata Piotrowska Mastalerz (aktorka, pedagog Akademii Teatralnej w Warszawie), Jarosław Gajewski (aktor Teatru Narodowego w Warszawie), Helena Elert (polonistka z Kołobrzegu).
Prowadzi: Wojciech Czaplewski polonista z ZSS nr 1 im. Z. Herberta w Kołobrzegu

Gala Herbertiady – godzina 17:00 – duża sala widowiskowa w RCK:

rozstrzygnięcie konkursu recytatorskiego, wręczenie nagród oraz prezentacja laureatów

dokument filmowy o Kresach Herberta

Monodram pt. “Pokuć” (40 min.) – Wykonawca: Szymon Majchrzak (student III roku wydziału aktorskiego na krakowskiej PWST, laureat wielu prestiżowych nagród). Reżyseria: Ewa Czapik – Kowalewska ze Studia Artystycznego im. Ziembińskich w Koszalinie.

Przejmujący monodram, na motywach książki Aleksandra Jurewicza “Lida”, który porusza kwestie przesiedleń widziane oczyma dziecka. Alik mieszka z rodzicami i ukochanymi dziadkami w małej miejscowości w powiecie lidzkim na Kresach Wschodnich. Skromne, ale poukładane życie w wielokulturowej społeczności przerywa niezrozumiała dla niego decyzja rodziców. Wraz z jej podjęciem ginie bezpowrotnie sielankowy obraz dzieciństwa…. Przez naiwnie subiektywne wspomnienia bohatera stajemy się świadkami trudnego problemu przesiedleń mającego źródło w abstrakcyjnej dla bohaterów rzeczywistości politycznej powojennej Europy Środkowej. Repatriacja jako temat spektaklu bardzo głęboko przenika przez duszę młodego aktora. Emocje przeżywane przez bohatera Szymon Majchrzak oddaje w sposób niemal organiczny. Miejscami zabawny, z czasem jednak coraz bardziej gwałtownie manifestuje niezgodę na narzuconą mu rolę. W naturalny sposób wciąga widzów w opowieść o uczuciach związanych z domem i jego ciepłem, o przynależności do swojego miejsca na ziemi, o potrzebie bycia z najbliższymi i dojrzewaniu poprzez stratę, której doświadcza. Ten program odnosi się również do osobistych doświadczeń Herberta, którego rodzina i on sam, doświadczyli podobnego dramatu, co znalazło odbicie w twórczości Poety.

 

Fot. UM Kołobrzeg

0 0 votes
Article Rating


Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments