Wakacje z kulturą Kołobrzeg 2020

Realizowany od trzech lat przez Biuro Literackie i Regionalne Centrum Kultury festiwal “Wakacje z kulturą” stał się już nieodzowną częścią lata w Kołobrzegu, dokąd przyciąga turystów oraz wczasowiczów z Polski i zagranicy.

W tym roku wydarzenie zaplanowano na 17 i 18 lipca. Wśród gości znani i lubiani przedstawiciele świata mediów, polityki, sportu i sztuki. Już teraz warto zarezerwować sobie czas na kulturalny wypoczynek.

Trzecia edycja festiwalu to nowa formuła – poza zajęciami warsztatowymi dla całych rodzin, które odbędą się w piątek (17.07) i w sobotę (18.07) od godz. 12.00 tradycyjnie przy Pomniku Zaślubin Polski z Morzem (bulwar Jana Szymańskiego 12), zaplanowano także wieczorne bloki otwartych spotkań na scenie letniej Regionalnego Centrum Kultury (ul. Solna 1), rozpoczynające się każdego dnia od godz. 18:00. W programie także koncert i film.

Cykl wieczorny otworzy w piątek spotkanie z medalistką Mistrzostw Świata w sztafecie 4 x 400 metrów – Małgorzatą Hołub-Kowalik. Godzinną rozmowę ze sprinterką poprowadzi znana z radiowej Trójki Katarzyna Stoparczyk. Kto jest najważniejszą polską autorką powieści historycznych? Odpowiedź na to pytanie jest jedna – Elżbieta Cherezińska. Wydarzenie z udziałem autorki zaplanowano na godz. 19:00.

O godz. 20:00 wyjątkowa okazja, by poznać lepiej Prezydent Miasta Kołobrzeg Annę Mieczkowską. Rozmowę poprowadzi znana i ceniona dziennikarka radiowa i telewizyjna – Beata Tadla. Na finał pierwszego dnia “Wakacji z kulturą” przewidziano specjalnie przygotowany na tę okazję recital. W rolach głównych: kompozytor, flecista, wokalista i improwizator – Dominik Strycharski oraz lubiana aktorka filmowa i teatralna – Agnieszka Judycka.

Artystka będzie także bohaterką pierwszego z sobotnich spotkań, zaplanowanego na godz. 18:00. O godz. 19:00 na scenie letniej RCK pojawi się człowiek wielu talentów – dziennikarz, muzyk i tłumacz Filip Łobodziński, przez wielu pamiętany z dziecięcych ról w “Podróży za jeden uśmiech” czy “Stawiam na Tolka Banana”. Od godz. 20:00 jeszcze jedna okazja do spotkania z Beatą Tadlą. Tym razem role się odwrócą i to dziennikarka odpowie na pytania Artura Burszty.

Na finał emocjonalny obraz o wielkim uczuciu, które narodziło się i trwało na przekór przeciwnościom – “Obywatel Miłość”, czyli nieznana historia Anny i Grzegorza Ciechowskich. To piękna i bardzo osobista opowieść o miłości i jej dramatycznych początkach. Pierwsza tak szczera, unikatowa opowieść Anny Ciechowskiej (obecnie Skrobiszewskiej), wzbogacona wieloma niepublikowanymi dotąd materiałami archiwalnymi. Wejściówki na film do odbioru w kasie RCK.

Pomysłodawcą wydarzenia jest Biuro Literackie, które świętuje w tym roku dwudziestopięciolecie działalności. Jedno z najczęściej wyróżnianych w Polsce wydawnictw znane jest ze współpracy m.in. z Tadeuszem RÓŻEWICZEM i laureatami Nagrody Nike Bronką NOWICKĄ oraz Eugeniuszem TKACZYSZYNEM-DYCKIM. Jest także organizatorem najstarszego festiwalu literackiego w Polsce – Stacji Literatura (dawny Fort i Port Literacki).

W 2017 roku Biuro Literackie przeniosło swoją siedzibę z Wrocławia do Kołobrzegu. Festiwal i działalność wydawnicza oraz Europejskie Forum Literackie, współfinansowane przez Unię Europejską, trafiły zaś do Stronia Śląskiego. “Wakacje z kulturą” to kolejna z kołobrzeskich inicjatyw Biura. Jesienią zaplanowana została comiesięczna “Szkoła życia” (pierwszym gościem będzie Czesław Mozil) oraz zajęcia dla uzdolnionej artystycznie młodzieży – “Kurs na sztukę”.

Na wszystkie wydarzenia realizowane w ramach “Wakacji z kulturą” – wstęp wolny. Szczegółowy program jest dostępny na plakacie wydarzenia oraz na stronie internetowej i w mediach społecznościowych realizatorów. Współorganizatorem “Wakacji z kulturą” jest Regionalne Centrum Kultury w Kołobrzegu. Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

0 0 votes
Article Rating


Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments