Ponad 3 tysiące wyjazdów pogotowia do dzieci z urazami. Jak zapobiec wypadkom w wakacje? [FILM]

KołobrzegInfo TV: Okres wakacji kojarzy się – szczególnie dzieciom – z czasem zabawy i beztroski. Niestety w praktyce jest to czas kiedy zespoły ratownictwa medycznego dużo częściej udzielają pomocy dzieciom.

– W ubiegłym roku od początku czerwca do końca sierpnia na terenie całego województwa udzieliliśmy pomocy 3019 osobom nieletnim (czerwiec – 925 dzieci; lipiec -1036 dzieci; sierpień 1058 dzieci) – tłumaczy Paulina Targaszewska, rzecznik WSPR w Szczecinie.

Wśród często powtarzających się urazów u dzieci w wakacje są złamania i zwichnięcia kończyn, ale nie tylko.

– Urazy u dzieci, do których jeździmy latem to głównie stłuczenia, otarcia ale także urazy głowy, które mogą powodować poważne skutki zdrowotne na dalsze lata dla tych dzieci – mówi Krzysztof Radek, ratownik medyczny z działu szkoleń WSPR w Szczecinie. – Takie urazy głowy mogą powodować kalectwo, a nawet śmierć.

 

U wielu dzieci do wypadków dochodzi podczas jazdy na rowerze, hulajnodze, deskorolce czy rolkach. Niestety w wielu przypadkach dzieci podczas zabawy na tych urządzeniach nie mają na sobie odpowiedniego zabezpieczenia w postaci ochraniaczy na kolana i łokcie oraz kasku chroniącego głowę. Gdyby takowe zabezpieczenie było zapewnione, nie doszłoby do wielu urazów.

Aby lepiej zobrazować, dlaczego ochraniacze i kask na głowie są konieczne, przygotowaliśmy krótki film z arbuzem w roli głównej – mamy nadzieję, że da on rodzicom i dzieciom dużo do myślenia. Filmik pokazuje jak kask chroni naszą głowę podczas upadku – arbuz w kasku po upadku pozostaje w nienaruszonym stanie (pęknięciu ulega tylko kask), zaś arbuz bez kasku rozpada się na kawałki.

– Grzechem wielu rodziców i opiekunów jest także umożliwianie dzieciom korzystania z urządzeń i zabawek, choć te nie są dostosowane do ich wieku i umiejętności. Apelujemy zatem do dorosłych, aby szczególnie w okresie wakacji pilnowali swoich pociech, dostosowywali urządzenia sportowe i zabawki do ich wieku i bezwzględnie zapewniali ochronę głowy i stawów podczas jazdy na rowerze, rolkach, wrotkach, hulajnogach czy deskorolkach. Pilnujmy także pociech na placach zabaw – dodaje Targaszewska.

Prosimy także o szczególną ochronę dzieci w upalne dni – chrońmy je przed promieniami słonecznymi, stosujmy kremy z filtrem, pilnujmy odpowiedniego nawodnienia i nie spuszczajmy z oczu szczególnie podczas zabaw nad wodą.

Liczba dzieci, którym pomocy udzieliły zespoły ratownictwa medycznego z poszczególnych stacji w okresie od czerwca do końca sierpnia 2019 roku:
Koszalin – 275
Stargard – 113
Kamień Pomorski – 59
Gryfice – 42
Świnoujście – 92
Międzyzdroje – 141
Gryfino – 39
Goleniów – 73
Police – 63
Szczecin + Szczecin Dąbie – 580
Kołobrzeg – 201
Nowogard – 39
Łobez – 30

0 0 votes
Article Rating


Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments