Koncert pt. “Lucy Kay (Wielka Brytania) – Sporan & Orbis Quartett”

Piąte spotkanie XVIII Międzynarodowego Festiwalu “Muzyka w Katedrze” i jednocześnie jedno ze spotkań w ramach Baltic Neopolis Festival 2018 jest wyjątkowe ze względu na eksperymentalną formę i niecodzienny repertuar.

Zapraszamy na koncert Lucy Kay i Orbis Quartett – artystów, którzy na co dzień zajmują się nie tylko muzyką klasyczną, ale też rozrywkową, jazzową i improwizowaną. Tym razem wnętrze neogotyckiej katedry wypełni nie tylko dźwięk pełnej powagi i natchnienia muzyki poważnej, ale też jej reinterpretacji, nowatorskich aranżacji, a nawet muzyki popularnej. Uczta muzyczna rozpocznie się utworami takimi jak “Ave Maria” G. Verdiego czy “O mio babbino caro” G. Pucciniego, a na deser muzycy zagrają Queen and Beatles z repertuaru Paula McCartneya w aranżacji na kwartet smyczkowy. To będzie spotkanie z wysoką liryką – nie tylko ze względu na piękny sopran solistki tego koncertu, ale także dlatego, że program tworzą utwory wysokiej próby, porywające przeboje, znane pod każdą szerokością geograficzną. Bilety na koncert w cenie: 25 zł normalne i 20 zł ulgowe (dzieci, młodzież, emeryci i renciści) do nabycia: w Regionalnym Centrum Kultury w Kołobrzegu im. Z. Herberta, ul. Solna 1, przy wejściu do Bazyliki w czwartek, godzinę przed koncertem i na stronie www.kupbilecik.pl.

2 SIERPNIA 2018 GODZ. 20.30 BAZYLIKA W KOŁOBRZEGU
XVIII MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL “MUZYKA W KATEDRZE”
Koncert pt. “Lucy Kay (Wielka Brytania) – sopran & Orbis Quartett”

Noty biograficzne

Lucy Kay

Śpiewaczka i aktorka pochodząca z Wielkiej Brytanii. Absolwentka Royal Conservatoire of Scotland w Glasgow pod kierunkiem sławy koloraturowo-lirycznej Judith Howarth. Podbiła rynek muzyczny debiutanckim albumem Fantasia, który w pierwszych tygodniach sprzedaży został numerem jeden na brytyjskiej liście przebojów. Specjalizuje się w śpiewie operowym klasycznym, bierze udział również w projektach musicalowych. Talentem i niesamowitym temperamentem zaskarbiła sobie serca całej Wielkiej Brytanii. Wielką popularnością cieszą się jej występy na deskach teatrów, telewizyjne i wydawnictwa płytowe. Występowała u boku gwiazd muzyki klasycznej i rozrywkowej, m.in. z Andreą Bocellim, Katherine Jenkins czy Gregorym Porterem. Występuje na scenach Wielkiej Brytanii: Masters Opera, Covent Garden Opera House, teatrze West End.

Orbis Quartett

Zadebiutował jesienią 2014 r. i zdobył II miejsce w kategorii muzyki kameralnej w konkursie Johannesa Brahmsa w Pörtschach w Austrii. Kwartet pobiera nauki na uniwersytecie Mozarteum w Salzburgu u profesora Rainera Schmidta (kwartet Hagen). Od maja 2015, muzycy są także aspirantami European Chamber Music Academy w Wiedniu. Od września 2015 r. zespół nosi nazwę Orbis Quartett przez wzgląd na światowy wymiar muzyki i dla upamiętnienia profesora Friedmanna Weigle z kwartetu Artemis, swojego pierwszego mentora. W 2015 r. zdobył pierwszą nagrodę w kategorii kwartetów smyczkowych i nagrodę specjalną miasta Krakowa w Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej im. Ludwiga van Beethovena. Oprócz klasycznych utworów typowych dla kwartetów smyczkowych zespół wykonuje utwory jazzowe, popowe oraz improwizowane. Cechą szczególną zespołu jest tak głębokie zgranie się z kompozycjami, że spoglądanie w nuty staje się z czasem zbyteczne. Ważnym celem muzyków jest oczarowanie ludzi w różnym wieku i z różnych środowisk muzyką klasyczną, z którą w życiu codziennym nie mają dużo do czynienia. Dlatego kwartet występuje chętnie nie tylko w salach koncertowych, ale także w barach, klubach, na stacjach metra czy na ulicach.

0 0 votes
Article Rating


Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments