Dzień bez Opakowań Foliowych. Jak ograniczyć użycie plastiku?

Wczoraj obchodziliśmy Dzień bez Opakowań Foliowych, który powstał kilkanaście lat temu w ramach inicjatyw proekologicznych. Święto to obchodzone jest głównie w Polsce. Najpopularniejsze święto „zamienne” to Dzień bez Toreb Foliowych 3 lipca.

 

Nie chodzi jednak o bycie ekologicznym tylko jednego dnia w roku, warto zastanowić się nad własnymi nawykami i postarać się je zmienić, aby ograniczać produkcję odpadów.

Wyprodukowanie torebki foliowej trwa tylko kilka sekund, ale zużywa ropę naftową, a na dodatek do przetworzenia trafia tylko niewielki procent. Rozkład trwa aż od kilkudziesięciu do kilkuset lat, pomimo tego jak łatwo ją zniszczyć. A przecież zwykle służy nam tylko w drodze ze sklepu do domu. Na dodatek długi czas rozkładu to nie jedyny problem. Foliowa torebka porzucona w parku czy lesie nie tylko zaburza estetykę, ale jest groźna dla zwierząt, które mogą się w nią zaplątać, a nawet nią udusić. W ekstremalnych przypadkach plastikowe torby mogą być nawet przyczyną powstania powodzi, szczególnie gdy lądują w pobliżu zbiorników wodnych.

Warto też pamiętać, że plastik to nie tylko reklamówki, są to także różnego rodzaju patyczki do balonów, pojemniki na żywność, kubki do napojów, sztućce, a nawet talerze.

Czym więc zastąpić plastik?

1. Szkło jest nie tylko bezpieczne zarówno dla napojów jak i jedzenia, ale też może zostać wiele razy poddane recyklingowi. Dodatkowo powstaje z naturalnych materiałów.
2. Papier, z którego możemy wytwarzać m.in. wspomniane wyżej kubki do napojów czy torby na różnego rodzaju zakupy. Można go poddać recyklingowi, a dodatkowo jest biodegradowalny
3. Drewno to również materiał podlegający recyklingowi. Można z niego wytworzyć m.in. drewniane skrzynki, które są o wiele wytrzymalsze niż te plastikowe.
4. Otręby pszenne, choć nieco zaskakujące, powstają z nich jednorazowe talerze i sztućce, które potrzebują tylko 30 dni aby ulec pełnej biodegradakcji.

Część z restauracji używa już tylko papierowych kubków i słomek do napojów. I choć wielu uskarża się na niedogodności z nimi związane, warto spróbować przyzwyczaić się do nowych rozwiązań, aby uchronić środowisko naturalne. W niektórych sklepach nie ma już możliwości zakupienia foliowych torebek, co jest nie tylko lepsze dla przyrody, ale także dla budżetu domowego. Firmy organizują też różnego rodzaju konkursy, głównie dla dzieci i młodzieży. W wymienionych działaniach celem jest dążenie do promowania i przyjmowania proekologicznych zachowań.

Problem samych foliowych reklamówek i opakowań jest na tyle poważny, że zajmują się nią rządowe instytucje, a nawet Unia Europejska, wprowadzając przepisy o ich redukcji, a w dłuższej perspektywie całkowitej rezygnacji. Warto jednak wprowadzić zmiany w swoim życiu niezależnie od ustaw i rozporządzeń i wspólnie chronić środowisko.

 

Foto: PGK Koszalin

 

0 0 votes
Article Rating


Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments