Autoagresja i samookaleczenia. Formy i zachowania autodestrukcyjne

1 marca obchodzimy dwa ważne święta związane ze zdrowiem psychicznym czyli Światowy Dzień Świadomości Autoagresji i Dzień Wiedzy o Samookaleczeniach.

 

Światowy Dzień Świadomości Autoagresji jak i również Dzień Wiedzy o Samookaleczeniach ma zwrócić uwagę na problemy psychologiczne i zachęcić do działań zapobiegających zjawiskom autoagresji.

Autoagresja to zachowanie, które polega na zadawaniu sobie celowego bólu, uszkodzeniu ciała lub innej formie szkodzenia sobie. Często związana z chorobami psychicznymi, takimi jak depresja, lęk, zaburzenie osobowości typu borderline czy zespół stresu pourazowego. Ludzie, którzy angażują się w zachowania autoagresywne, mogą to robić jako sposób na radzenie sobie z bólem emocjonalnym, uwolnienie napięcia lub gniewu lub by zyskać poczucie kontroli. Chociaż może to zapewnić tymczasową ulgę, może być również szkodliwe i potencjalnie zagrażać życiu.

Autoagresja przybiera różne formy:
– cięcie się ostrym przedmiotem, takim jak żyletka lub nóż
– przypalanie się papierosami, zapalniczkami lub zapałkami
– uderzanie się lub uderzanie głową o twardą powierzchnię
– wyrywanie włosów lub rzęs
– gryzienie się lub skubanie skóry

 

Warto zauważyć, że autoagresja to nie tylko obrażenia fizyczne. Część zachowań również może być formą samookaleczania:

– negatywny dialog wewnętrzny – angażowanie się w negatywny dialog wewnętrzny, taki jak krytykowanie siebie. Może to prowadzić do niskiej samooceny i negatywnego obrazu siebie, co może zaostrzyć stan zdrowia psychicznego
– samosabotaż: angażowanie się w zachowania samo sabotujące, takie jak zwlekanie lub unikanie obowiązków. Te zachowania mogą powodować dodatkowy stres i niepokój, prowadząc do cyklu zachowań autodestrukcyjnych.
– nadużywanie substancji uzależniających – często wynika z traumy i braku znajomości innego sposobu radzenia sobie z nią. Może prowadzić do uzależnienia.
– zaburzenia odżywiania – przykładowo bulimia lub anoreksja. Zaburzenia te mogą powodować szkody fizyczne, a także mogą mieć wpływ psychologiczny na obraz siebie i zdrowie psychiczne danej osoby.

Oczywiście w zależności od przypadku działania te realizowane są na różne sposoby i z różnym stopniem nasilenia. Ważne jest, aby reagować szybko, zanim stan psychiczny się pogorszy, a zachowania autoagresywne nasilą. Nie wolno więc bać się szukania pomocy u profesjonalistów.

 

Foto: Archiwum Kołobrzeginfo.pl

0 0 votes
Article Rating


Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments