XIX Międzynarodowy Festiwal “Muzyka w Katedrze”- koncert finałowy

Prezydent Miasta Kołobrzeg Anna Mieczkowska oraz Regionalne Centrum Kultury w Kołobrzegu im. Zbigniewa Herberta zapraszają na XIX Międzynarodowy Festiwal “Muzyka w Katedrze”. Koncert 22.08.2019, czwartek, godz. 20.30. Koncert finałowy pt. “Muzyka katedr”.


Orkiestra Świętego Marcina, Łukasz Kuropaczewski-gitara, Aleksander Dębicz-fortepian, Piotr Deptuch – dyrygent. MOST KULTURALNY POZNAŃ -KOŁOBRZEG. Bilety: 35 zł ( normalne), 30 zł (ulgowe). Bazylika

Zapraszamy na koncert finałowy XIX Międzynarodowego Festiwalu „Muzyka w Katedrze” będący jednocześnie inauguracją potrójnego projektu, który zostanie wykonany w innych najstarszych polskich archikatedrach w Gnieźnie (23.08) i w Poznaniu (24.08). Katedry średniowieczne pozostają do dziś świadectwem ludzkiego geniuszu, ale i hołdu składanego Stwórcy. Wyrażają uniwersalizm i moc kultury europejskiej. Gdy płonie symbol fenomenu i jedności tej kultury, jak Notre-Dame de Paris, na nowo wzbudza tę jedność. W jej duchu festiwalowa publiczność podczas czwartkowych koncertów kontemplowała dzieła kultury europejskiej od Wschodu po Zachód. W jej duchu zabrzmi Wielki Finał kołobrzeskiego festiwalu. Filarem koncertu będzie Orkiestra Świętego Marcina pod dyrekcją Piotra Deptucha – zespół złożony z muzyków Teatru Muzycznego w Poznaniu, oraz niewielkiego grona artystów zewnętrznych, powołany przez Teatr Muzyczny zarówno po to, by stworzyć przestrzeń rozwoju dla swych znakomitych instrumentalistów, jak i po to, by antycypować obecność Teatru przy ulicy Świętego Marcina, gdzie powstaje nowa siedziba instytucji. W koncercie wystąpią znakomici soliści – światowej sławy gitarzysta Łukasz Kuropaczewski, były wykładowca University of Pennsylvania w Filadelfii, obecnie Akademii Muzycznej w Poznaniu. Jest cenionym wykładowcą kursów i lekcji mistrzowskich podczas wielu festiwali gitarowych w Europie oraz na Uniwersytetach w Europie i obu Amerykach, koncertował w najważniejszych salach koncertowych świata. Po raz pierwszy w Kołobrzegu oklaskiwać będziemy Aleksandra Dębicza, wielokrotnie nagradzanego podczas prestiżowych konkursów pianistycznych w Polsce i za granicą, zwycięzcę międzynarodowego konkursu kompozycji i improwizacji ad hoc do obrazu Transatlantyk Instant Composition Contest pianistę, ale i kompozytora. Jego premierowa kompozycja, która zostanie wykonana w Kołobrzegu „PasaCatedral” to gra słów. Odnosi się zarówno do passacagli, której pewne znamiona posiada skomponowany przez niego utwór, jak i jej etymologii (pasar – chodzić, calle – ulica, tutaj – katedra). Katedra jako budynek jest dla kompozytora punktem odniesienia jako dziedzictwo kulturowe Europy a także świadkiem wielkiej historii. W programie koncertu znajdą się również: Koncert D-dur na gitarę i smyczki Antonio Vivaldiego, Idylla Zygfryda Ryszarda Wagnera, Aqua e vinho Aleksandra Dębicza, Koncert d-moll Jana Sebastiana Bacha.

Bilety na koncert finałowy w cenie: 35 zł normalne i 30 zł ulgowe ( dzieci, młodzież, emeryci i renciści) do nabycia: w Regionalnym Centrum Kultury w Kołobrzegu im. Z. Herberta, ul. Solna 1, przy wejściu do Bazyliki w czwartek, godzinę przed koncertem i na stronie www.kupbilecik.pl.

KONCERT FINAŁOWY pt. “MUZYKA KATEDR”
Orkiestra Świętego Marcina
Łukasz Kuropaczewski – gitara
Aleksander Dębicz – fortepian
Piotr Deptuch – dyrygent
MOST KULTURALNY POZNAŃ – KOŁOBRZEG

Noty biograficzne

Łukasz Kuropaczewski – absolwent Akademii Muzycznej we Wrocławiu w klasie prof. Piotra Zaleskiego oraz Peabody Conservatory of the Johns Hopkins University w Baltimore, USA. Występował z recitalami w wielu krajach Europy, w Japonii, Chinach, Kanadzie, USA, Meksyku oraz Panamie. Koncertował w najważniejszych salach koncertowych świata. Wykładowca University of Pennsylvania w Filadelfii (2007 – 2010), od 2008 roku Akademii Muzycznej w Poznaniu. Prowadzi kursy i lekcje mistrzowskie podczas wielu festiwali gitarowych w Europie oraz na Uniwersytetach w Europie i obu Amerykach. Nagrał pięć płyt CD z których trzy (“Polish Music”, “Aqua e Vinho” i “Nocturnal”) otrzymały nominacje do Nagrody Fryderyki.

Aleksander Dębicz – pianista, kompozytor, absolwent Uniwersytetu Muzycznego im. F. Chopina w Warszawie w klasie fortepianu prof. Elżbiety Tarnawskiej. Laureat programów stypendialnych, uczestnik międzynarodowych kursów mistrzowskich. Wielokrotnie nagradzany podczas prestiżowych konkursów pianistycznych w Polsce i za granicą, zwycięzca międzynarodowego konkursu kompozycji i improwizacji ad hoc do obrazu Transatlantyk Instant Composition Contest (2013). Koncertował w Polsce i za granicą (m.in. Niemcy, Francja, Rumunia, Włochy, Austria, Turcja). Debiutancki album Cinematic Piano (2015, Warner Music Poland). Współpracuje z Teatrem Polskim im. Arnolda Szyfmana w Warszawie.

Piotr Deptuc – współpracował z Operą Wrocławską, Operą i Operetką w Szczecinie, Teatrem Wielkim w Łodzi i w Poznaniu, bydgoską Operą Nova, Operą na Zamku w Szczecinie (kierownik muzyczny i konsultant repertuarowy sceny w latach 2007-2012). Od 2014 związany z Teatrem Muzycznym w Poznaniu, od sezonu 2015/2016 zastępca dyrektora ds. artystycznych. Jako kierownik muzyczny przygotował premiery musicali: Jekyll & Hyde oraz Evita. Poprowadził od pulpitu dyrygenckiego koncertowe wykonanie Jesus Christ Superstar i polską prapremierę musicalu Zakonnica w przebraniu. Obronił pracę doktorską na Uniwersytecie Muzycznym w Warszawie (2012), obecnie adiunkt w Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Repertuar dyrygenta obejmuje dzieła od klasycyzmu po współczesną awangardę.

Prowadzenie koncertów: Beata Górecka

Bilety w cenie: 25 zł normalne i 20 zł ulgowe ( dzieci, młodzież, emeryci i renciści), z wyłączeniem koncertu finałowego (22.08.2019), do nabycia: w Regionalnym Centrum Kultury w Kołobrzegu im. Z. Herberta, ul. Solna 1 oraz przy wejściu do Bazyliki w czwartki godzinę przed koncertem. Bilety także na stronie www.kupbilecik.pl.

Bilety na koncert finałowy (22.08.2019) w cenie : 35 zł normalne i 30 zł ulgowe ( dzieci, młodzież, emeryci i renciści) do nabycia: w Regionalnym Centrum Kultury w Kołobrzegu im. Z. Herberta, ul. Solna 1 oraz przy wejściu do Bazyliki w czwartek, godzinę przed koncertem. Bilety także na stronie www.kupbilecik.pl

 

 

Fot. UM Kołobrzeg

0 0 votes
Article Rating


Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments