Walczymy o zero utonięć. Sezon 2021 nad naszymi wodami

W minionym sezonie letnim było mniej utonięć niż w roku ubiegłym, ale jest jeszcze sporo do zrobienia pod względem bezpieczeństwa – tak sytuację oceniają zachodniopomorscy ratownicy wodni. „Walczymy o zero utonięć” – podkreślał prezes Zachodniopomorskiego WOPR Apoloniusz Kurylczyk podczas spotkania z dziennikarzami.

 

Od 15 czerwca do końca sierpnia na terenie województwa odnotowano:
653 zdarzenia na obszarach wodnych (raporty System SZOT); 230 zgłoszeń alarmowych koordynowanych przez CKRW (o 17 mniej niż w 2020), w tym m.in.: 114 akcji ratowania życia (12 więcej niż w 2020 r.), 13 utonięć, 22 akcje techniczne, 44 poszukiwania, 3 akcje informacyjne, 24 akcje prewencyjne, 2 fałszywe/niepotwierdzone zgłoszenia.

W tym sezonie kąpielowym życie nad wodą straciło o 3 osoby mniej niż w analogicznym okresie w 2020 roku. Zachodniopomorski WOPR ocenia minione wakacje dość dobrze. Ratownicy zaznaczają też, że wszystkie utonięcia zanotowano na plażach niestrzeżonych. – Patrząc na statystyki ogólnokrajowe, to możemy powiedzieć, że w województwie zachodniopomorskim utonęło tylko 13 osób – mówił prezes Zachodniopomorskiego WOPR Apoloniusz Kurylczyk. – Zależy nam bardzo, żeby ta statystyka była przede wszystkim zerowa. Chcemy wskazywać dobre zachowania nad wodą, bez alkoholu. Bezpieczeństwo i zdrowie naszych mieszkańców jest dla nas bardzo ważne – podkreślał wicemarszałek Olgierd Kustosz.

Ratownicy odnotowali też pozytywne sytuacje. M. in. dzięki świadomej postawie turystów, którzy przeprowadzili resuscytację krążeniowo-oddechową przed przybyciem służb, udało się uratować trzy osoby.

W promowaniu bezpieczeństwa nad wodą pomagają akcje i kampanie wspierane przez Samorząd Województwa Zachodniopomorskiego. Przykładem jest m.in. kampania informacyjna „Czasu nie cofniesz”, która ma zwracać uwagę na nieodpowiedzialne zachowania nad wodą.

W mediach społecznościowych osiągnęliśmy największe zasięgi. Nasze filmy edukacyjne dotarły do ponad miliona użytkowników. Akcja spotkała się z dużym i bardzo pozytywnym odzewem. Efekt został osiągnięty – mówił prezes Zachodniopomorskiego WOPR Apoloniusz Kurylczyk.

W działania na rzecz WOPR zaangażowany był także Wydział Bezpieczeństwa i Ochrony Informacji Niejawnych Urzędu Marszałkowskiego. – 75% tonących nad morzem to turyści z różnych regionów Polski. Akcje, które realizuje WOPR przy wsparciu Wydziału Współpracy Społecznej i Wydziału Bezpieczeństwa są teraz nastawione na komunikowanie i profilaktykę zachowań, które podniosą kulturę pływania. I to się udaje. W województwie zachodniopomorskim średnia statystyka utonięć w ciągu dekady spada. I to spada o 10-12%, to bardzo dużo. Naszą wizją jest zero utonięć – mówił Mariusz Sikora, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Ochrony Informacji Niejawnych Urzędu Marszałkowskiego.

Oprócz kampanii informacyjnych prowadzone były też działania edukacyjne w ramach projektu Be Safe Box. Zespół edukatorów WOPR WZ był w Międzyzdrojach, Szczecinie, Stepnicy, Czaplinku, Dźwirzynie, Piecniku, Kołobrzegu, Stargardzie, Jarosławcu i Szczecinku. Każdy chętny odwiedzający Be Safe Box mógł nauczyć się zasad pierwszej pomocy, obsługi defibrylatora AED, zbadać swoją efektywność RKO, czy poznać trendy zdrowotne. Grupą docelową byli mieszkańcy korzystający z aktywności wodnych i turyści odwiedzający województwo zachodniopomorskie. Podczas sezonowych działań profilaktycznych przeszkolono blisko 2,5 tys. osób. Maria Adamczyk, koordynatorka akcji Be Safe Box podkreślała, że w kolejnych edycjach chciałaby lepiej docierać z informacją do grup ryzyka, a więc do grupy wiekowej w przedziale od 40 do 50 lat. – Zauważyliśmy że te osoby raczej unikają takich stanowisk. Mówią, że już wszystko wiedzą – argumentowała.

Samorząd Województwa przeprowadził także akcję “Bezpieczne Lato”, w ramach której wyposażono ratowników WOPR WZ w indywidualne apteczki pierwszej pomocy.

Wakacje na polskich drogach. Policyjny bilans.

Podczas wakacji policjanci odnotowali ponad 5 tysięcy wypadków drogowych, w których zginęło 479 osób, a ponad 6 tys. zostało rannych – Komenda Główna Policji podsumowała tegoroczny sezon wakacyjny.

Policyjne statystyki świadczą o tym, że tegoroczne wakacje były bezpieczniejsze od poprzednich. Nie oznacza to jednak, że nie doszło do tragicznych zdarzeń, których ofiary znalazły się w smutnej statystyce. Nadmierna prędkość niedostosowana do warunków ruchu oraz lekceważenie fundamentalnych przepisów ruchu drogowego – jak te w postaci nieustąpienia pierwszeństwa przejazdu, przyczyniły się do zaistnienia wielu z nich.

Wakacje są corocznie czasem intensywnej służby dla policjantów pionu ruchu drogowego. Codziennie na polskie drogi wyjeżdżało ich około 4 tysięcy. Policjanci ruchu drogowego w całym kraju podczas okresu wakacyjnego byli zaangażowani w zapewnienie jak najwyższego poziomu bezpieczeństwa i porządku na drogach. Głównym celem ich działań było ograniczenie liczby wypadków i kolizji.

W okresie wakacji policjanci odnotowali 5216 wypadków (w 2020 r. – 5598, w 2019 r. – 6289) w których zginęło 479 osób (2020 r. – 500, 2019 r. – 594), a 6172 zostało rannych (2020 r. – 6525, 2019 r. – 7462).

Od początku 2021 roku prawo jazdy za przekroczenie prędkości o więcej niż 50 km/h zostało zatrzymane 41029 kierującym. To nieco mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku (rok wcześniej prawo jazdy zostało zatrzymane 44523 kierowcom). Policjanci od początku roku zatrzymali już ponad 69 tysięcy nietrzeźwych kierujących.

Przed rozpoczęciem roku szkolnego policjanci przeprowadzili także weryfikację oznakowania oraz urządzeń ostrzegawczo – zabezpieczających w rejonach szkół oraz placówek oświatowych w całym kraju. W efekcie sporządzono blisko 1500 wniosków o poprawę warunków.

Pamiętajmy o przestrzeganiu przepisów ruchu drogowego, rozsądku i wzajemnym szacunku na drodze. Wrzesień charakteryzuje się zmienną aurą, co należy wziąć pod uwagę podczas kierowania pojazdem i uczestnictwem w ruchu drogowym w charakterze pieszego – przypominają policjanci. – Ponadto obowiązkiem nas – dorosłych jest dbanie o bezpieczeństwo dzieci nie tylko w domu, czy szkole, ale też na drodze. Szybciej zapadający zmrok oraz opady deszczu wymagają od wszystkich szczególnej ostrożności. Pamiętajmy – najwięcej w kwestii wspólnego bezpieczeństwa zależy od samych uczestników ruchu drogowego.

0 0 votes
Article Rating


Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments