Szpitale w podwyższonej gotowości. Miliony na walkę z wirusem

Wojewoda zachodniopomorski nałożył w piątek na dwa zachodniopomorskie szpitale, w których znajdują się oddziały leczenia chorób zakaźnych, obowiązek pozostawania w stanie podwyższonej gotowości do odwołania.

„W związku z zagrożeniem pojawienia się koronawirusa COVID-19 na terenie województwa zachodniopomorskiego i koniecznością zapewnienia miejsca do leczenia pacjentów zakażonych wirusem, w celu podjęcia skutecznych działań mających na celu udzielenie pomocy medycznej (świadczeń zdrowotnych) osobom w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego, na podmiot leczniczy wydaje się obowiązek pozostawania w stanie podwyższonej gotowości” – czytamy w decyzji wojewody podpisanej w piątek po południu. Podobne decyzje, na podstawie art. 30 ust.2 i 3 ustawy z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym (Dz. U. z 2019 r. poz. 993), w drodze decyzji administracyjnej wydali wojewodowie na terenie całego kraju.

Obowiązek pozostawania w stanie podwyższonej gotowości dotyczy następujących podmiotów leczniczych na terenie naszego województwa:

Samodzielny Publiczny Wojewódzki Szpital Zespolony w Szczecinie
Szpital Wojewódzki im. M. Kopernika w Koszalinie

Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że uruchomił 100 mln zł, o które – za pośrednictwem wojewodów – będą mogły starać się szpitale. Środki są przeznaczone na zabezpieczenie i przygotowanie placówek do ewentualnej epidemii nowego wirusa.

Przypominamy, że wszystkie niezbędne informacje, dotyczące tego, jak zachowywać się w sytuacji zagrożenia koronawirusem znajdują się na stronie internetowej: https://www.gov.pl/web/zdrowie/co-musisz-wiedziec-o-koronawirusie

Informacje można też znaleźć na stronach Głównego Inspektoratu Sanitarnego: https://gis.gov.pl/kategoria/aktualnosci/ , Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinie http://wsse.szczecin.pl/koronawirus-aktualnosci/ oraz Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego: http://www.szczecin.uw.gov.pl/?type=article&action=view&id=11682

Przypominamy także numer całodobowej infolinii NFZ o koronawirusie: 800 190 590. Na ten moment nie został potwierdzony żaden przypadek zarażenia koronawirusem na ternie województwa zachodniopomorskiego.

0 0 votes
Article Rating


guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments