Świat malowany stopami. Arteterapia w terapii zajęciowej

Arteterapia czyli terapia sztuką stosowana jest w odniesieniu do osób mających kłopoty z komunikacją werbalną, osób zmagających się z nerwicami, depresją, zaburzeniami lękowymi oraz pacjentów niepełnosprawnych. Może być także pomocna w procesie leczenia chorób somatycznych, np. nowotworów. Arteterapia stanowi również wspaniały sposób dotarcia do dzieci autystycznych oraz z problemami emocjonalnymi.

 

 

Stanowi znakomitą formę odprężenia, uwalniającą od napięć oraz sposób na wyrażanie siebie: otwiera dostęp do wnętrza: emocji, potrzeb i lęków. Ekspresja artystyczna powoduje w człowieku uczucie wyzwolenia, można to określić jako katharsis (z greckiego – oczyszczenie).

Działania artystyczne są sposobem na wyrażenie siebie. Osoby z problemami natury emocjonalnej, psychologicznej, często dopiero przez sztukę są w stanie się otworzyć. W arteterapii nie trzeba mieć żadnych uzdolnień kierunkowych. Działanie terapeutyczne ma sam proces twórczy. Arteterapia jest dobra dla każdego i w każdym wieku: mogą z niej korzystać dzieci, osoby dorosłe i seniorzy. Wykorzystują ją również w swojej pracy przyszli terapeuci zajęciowi ze Studium Pracowników Medycznych i Społecznych.

 

 

 

Szczególną jej formą jest malowanie stopami .Służy poprawie motoryki dużej oraz rozwojowi kreatywności. Osoby niepełnosprawne malując pędzel trzymają w ustach, albo w stopach. Dla jednych malowanie to prawdziwa pasja, dla innych sposób na spędzanie wolnego czasu, lub możliwość zapomnienia o chorobie, cierpieniu i niepełnosprawności.

Malowanie farbami przy pomocy różnych przyborów to bezpieczna, kreatywna technika wyrażania myśli, uczuć i wspomnień. Aby malować, nie musimy być artystami, nie musimy mieć pędzla. Wystarczą farby i dowolne przedmioty użytkowe: szczoteczka, gąbka, patyczki do uszu, balonik czy kawałek grubej nici czy sznurka i możemy tworzyć swoje małe dzieło.

Arteterapia wykorzystywana jest również w terapii zajęciowej. Zadaniem terapeuty zajęciowego jest pomoc podopiecznym w otworzeniu się, dotarciu do najgłębszych emocji i zmierzenie się z nimi.

 

Wszystkich zainteresowanych kształceniem na kierunku terapeuta zajęciowy zapraszamy do rekrutacji.

Zapisy i informacje:
Studium Pracowników Medycznych i Społecznych
www.szkolymedyczne.eu
tel. 510 036 706

0 0 votes
Article Rating


Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments