Seniorze bądź ostrożny! Oszuści znów dzwonią!

Wczoraj kołobrzescy mundurowi otrzymali dwa zgłoszenia dotyczące oszustów podszywających się pod policjantów CBŚP. Na szczęście nie doszło do przestępstwa. Pamiętajmy, prawdziwi policjanci NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie, nie angażują w swoje czynności osób postronnych, a przede wszystkim nigdy nie proszą o wypłacanie i przekazanie pieniędzy.

 

Schemat działania oszustów w tych dwóch przypadkach był podobny. Do starszych mieszkańców naszego miasta zadzwonił mężczyzna podający się funkcjonariusza  CBŚP. W trakcie rozmowy informował, o tym że ich pieniądze są zagrożone i powinni wypłacić je z banku. Po tych słowach zorientowali się , że mogą mieć do czynienia z oszustem.

Starsi ludzie poinformowali mundurowych o zdarzeniu aby przestrzec innych mieszkańców.

Policjanci  po raz kolejny przypominają:

-Pamiętajmy, oszuści wymyślają coraz to nowe historie aby uśpić czujność starszych osób.  Najczęściej członkowie grup przestępczych podają się za policjantów CBŚP, bądź funkcjonariuszy zajmujących się rozpracowywaniem oszustów.

– Bądźmy ostrożni i nie ufajmy takim telefonom!

– Przede wszystkim należy zachować ostrożność – jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto prosi o pieniądze, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań. Nie informujmy nikogo telefonicznie o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub przechowujemy na koncie. Nie wypłacajmy z banku wszystkich oszczędności. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów.

-Żeby nie stać się ofiarą takiego przestępstwa musimy działać rozważnie i nie ulegać emocjom oraz kierować się zasadą ograniczonego zaufania do nieznanych nam osób.

Pamiętajmy, że prawdziwi policjanci NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie, nie angażują w swoje czynności osób postronnych, a przede wszystkim nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy.

 

Fot.  KPP Kołobrzeg

0 0 votes
Article Rating


guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments