Ruszyła baza sezonowa LPR

Lotnicze Pogotowie Ratunkowe już po raz szesnasty uruchomiło sezonową bazę w Koszalinie. Okres letnich wakacji wiąże się z dużym napływem turystów w rejon wybrzeża, w związku z tym codziennie do 5 września na lotnisku w Zegrzu Pomorskim będzie dyżurowała załoga śmigłowca gotowa do niesienia pomocy potrzebującym.

 

 

W oficjalnym otwarciu bazy wzięli udział ministrowie, parlamentarzyści i samorządowcy. Przez lata zabiegano o to, by baza sezonowa w Koszalinie stała się całoroczna. Obecnie na podstawie szczegółowych analiz Minister Zdrowia podjął decyzję o zlokalizowaniu w rejonie Koszalina stałej bazy HEMS. Ma ona powstać do końca 2023 roku. Obecny na spotkaniu wiceminister zdrowia Waldemar Kraska zadeklarował: – Chcemy, aby w powiecie koszalińskim powstała baza z prawdziwego zdarzenia.

 

Dyrektor Lotniczego Pogotowia Ratunkowego prof. Robert Gałązkowski dodał, że zlokalizowanie stałej bazy na Pomorzy Środkowej jest w pełni uzasadnione. – W okresie wakacyjnym mamy do czynienia z dużym ruchem komunikacyjnym, z kolei poza sezonem śmigłowiec ratunkowy skróci czas dotarcia pacjentów do ośrodków wysokospecjalistycznych – dodał dyrektor Gałązkowski.

 

Załoga HEMS (ang. Helicopter Emergency Medical Service) w Koszalinie jest naturalnym wsparciem dla naziemnych zespołów ratownictwa medycznego, a wraz z bazami w Szczecinie i Gdańsku zapewnia pokrycie zasięgiem śmigłowców terenu Wybrzeża Środkowego.

 

Dyżur pełniony będzie w godzinach 7-20, a załoga składa się z pilota, ratownika medycznego/pielęgniarza i lekarza.

 

W ciągu trzech miesięcy śmigłowcem z Koszalina realizowanych jest ok. 130-140 misji. Te liczby świadczą o tym, jak ważne jest zapewnienie pomocy medycznej również drogą powietrzną.

 

Sezonową bazę uruchomiono po raz pierwszy w 2004 r. Funkcjonowała ona w starych budynkach lotniska przez 5 lat. W 2009 i 2010 r. bazy nie było ze względu na brak rezerwowego śmigłowca. W 2011 r. w Zegrzu Pomorskim bazę ulokowano w nowych kontenerach użyczonych przez Starostwo Powiatowe w Koszalinie, w których funkcjonuje do dziś.

 

 

 

Źródło.: lpr.pl

Foto.: LPR

0 0 votes
Article Rating


Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments