Literackie wyróżnienie dla książki kołobrzeskiego wydawnictwa

Najważniejsze literackie wyróżnienie w Polsce Nagroda Nike dla książki Jerzego Jarniewicza “Mondo cane” opublikowanej przez kołobrzeskie wydawnictwo.

Oficyna, która jest organizatorem festiwalu TransPort Literacki, który po dwudziestu pięciu latach przeniósł się z Dolnego Śląska na Pomorze Zachodnie, już raz trzeci cieszy się z tego wyróżnienia. W 2009 roku nagrodę tę otrzymał Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki, a w 2016 roku Bronka Nowicka. “Mondo cane”. To już dziesiąta książka poetycka autora w wydawnictwie i dziewiętnasta, jeśli liczyć publikacje przekładowe oraz szkice.

 

Jarniewicz rejestruje prawdziwe śmierci znajomych, zerwania, odejścia – i bezlitośnie przygląda się własnym reakcjom na te “krańcówki”. Kpiarsko poczyna sobie z modelem poezji konfesyjnej, gdy obnaża zarówno perwersyjny wojeryzm mediów, jak i słabości własnego, coraz częściej schorowanego ciała. Ciągle zmienia perspektywę składni: raz ustawia obiektyw z ironicznego dystansu, a chwilę później kameruje wszystko w szokująco intymnym zbliżeniu. Jest tu wszystko, na co tak bardzo pragnęliście patrzeć, i na co tak bardzo patrzeć wam nie dano.

 

Zdaniem Jakuba Skurtysa poezja Jerzego Jarniewicza z ostatnich lat: “to nieustanna praca żałoby i miłości, żałoby po miłości i miłości wpisanej w akt żałobny. Wszystko to odbywa się w jakimś płynnym międzyczasie, w półcieniach, zawieszone między prowokacyjnym odsłonięciem i deklaracją bezbronności. W tym sensie ‘mondo cane’ to kolejna w twórczości poety ‘sankcja’ – coś, co wyznacza granicę, zakreśla domenę prawa i tereny bezprawia, ale nie daje do siebie dostępu, a tym samym prowokuje, żeby dostępu tego wciąż poszukiwać”.

 

Jerzy Jarniewicz urodził się w Łowiczu w 1958 roku. Opublikował kilkanaście zbiorów wierszy, piętnaście książek eseistycznych. Tłumaczył autorów języka angielskiego, m.in. Jamesa Joyce’a, Philipa Rotha, Johna Banville’a, Raymonda Carvera, Denise Riley. Opracował antologie: “Sześć poetek irlandzkich” (2012), “Poetki z Wysp” (2015, z Magdą Heydel) i “100 wierszy wypisanych z języka angielskiego” (2018). Od początku istnienia Nagrody Literackiej Gdynia jest jej jurorem. Mieszka w Łodzi.

 

Zamów książkę: https://poezjem.pl/pl/products/mondo-cane-wyd-2-poprawione-1060.html

 

Foto: UM Kołobrzeg

0 0 votes
Article Rating


Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments