Konferencja we Wrocławiu. Recykling odpadów

W dniach 20-21 czerwca 2023 r. we Wrocławiu odbyła się konferencja dotycząca tematyki osiągnięcia wymaganym prawem poziomu przygotowania do ponownego użycia i recyklingu odpadów komunalnych.

 

Na konferencji nie zabrakło przedstawicieli największych miast takich jak Warszawa, Gdańsk, Wrocław, Toruń, Opole czy Szczecin. Z ramienia miasta Kołobrzeg prelegentem była Pani Aleksandra Kozieł-Klein- Naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami Urzędu Miasta Kołobrzeg.

Gminy przedstawiły swoje stanowisko dotyczące konieczności uzyskania za rok 2023 poziomów recyklingu w wysokości 35 %. Wszyscy byli zgodni, że poziom będzie bardzo trudny do osiągnięcia.
Omówiono projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz ustawy o odpadach. Nowe przepisy wdrożą unijną dyrektywę ws. zmniejszenia wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko.

Od 1 stycznia 2025 r. wprowadzony zostanie system kaucyjny na jednorazowe butelki z tworzyw sztucznych do 3 litrów, szklane butelki wielorazowego użytku do 1,5 litra oraz metalowe puszki o pojemności do 1 litra.

Puste opakowania będzie można oddać do sklepu, aby odzyskać wcześniej zapłaconą kaucję. Duże sklepy, o powierzchni powyżej 200 metrów kwadratowych, będą w tym celu musiały odbierać puste opakowania. Pozostałe placówki handlowe (o mniejszej powierzchni) będą mogły przystąpić do systemu i odbierać opakowania objęte kaucją na zasadzie dobrowolności. Aby odebrać kaucję w sklepie, nie trzeba będzie okazywać paragonu, potwierdzającego jej wcześniejsze zapłacenie. Prowadzący Instalacje przedstawili swoje stanowisko do systemu kaucyjnego.

 

Obecnie znaczna część odpadów powstających z opakowań, które planuje się objąć systemem kaucyjnym, zbierana jest razem z innymi odpadami komunalnymi w systemie gminnym. Z jednej strony nowe rozwiązanie zwiększy poziom selektywnego zbierania, a w efekcie także recyklingu odpadów opakowaniowych i zmniejszy zaśmiecenie środowiska, z drugiej strony to instalacje przetwarzające odpady dzięki tym właśnie surowcom mogą zagwarantować podmiotom odpowiednie poziomy. Wyeliminowanie tych surowców ze strumienia odpadów spowoduje , że podmioty odbierające odpady komunalne nie będą w stanie uzyskać wymaganego poziomu.

 

Efektywna selektywna zbiórka odpadów komunalnych u źródła, modernizacja sortowni, kampania informacyjno-edukacyjna jak również dobrze funkcjonujący Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów są kluczowymi elementami, aby gmina mogła uzyskać odpowiedni poziom.

 

 

 

Foto: UM Kołobrzeg

0 0 votes
Article Rating


Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments