Już wkrótce Noc Muzeów w Podborsku

Po odmrożeniu instytucji kultury otwieramy wielotonowe wrota naszego magazynu amunicji atomowej w podborskim lesie.

 

Starosta kołobrzeski Tomasz Tamborski zaprasza wszystkich chętnych na historyczne spotkanie w sobotę 15 maja 2021 roku do Muzeum Zimnej Wojny w Podborsku. W godzinach od 18.00 do 21.00 przewodnicy muzealni będą oprowadzać po wnętrzu magazynu. Po raz pierwszy na żywo odbędzie się prezentacja pracującego radzieckiego agregata prądotwórczego, który od 1970 roku zasilał ten obiekt. Dla chętnych czekać będzie ognisko, na którym we własnym zakresie będzie można upiec kiełbaski lub inne przysmaki. Pojawią się także rekonstruktorzy z GRH Wybrzeże i GRH Kołobrzeg z pojazdami, którzy uczestniczyć będą w rajdzie „Atomowa Jutrzenka” szlakami lasu w Podborsku.

Muzeum Zimnej Wojny w Podborsku to jedyne w pełni miejsce, w którym w latach 1970-1989 przechowywany broń jądrową na terytorium Polski dla wojsk Układu Warszawskiego. Powstawało w latach 1967-1969 w ramach ściśle tajnego projektu realizowanego przez Wojsko Polskie. W 1970 roku kompleks przekazano armii radzieckiej. Od 2016 roku mieści się tam obiekt Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu.

Pamiętajmy o obowiązującym reżimie sanitarnym. Wstęp bezpłatny. Impreza odbywa się pod patronatem starosty kołobrzeskiego Tomasza Tamborskiego.

 

Źródło.: Powiat Kołobrzeski

0 0 votes
Article Rating


Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments