Jesteś widoczny – Jesteś bezpieczny. Policja apeluje o noszenie odblasków

Do tragicznych w skutkach zdarzeń drogowych z udziałem pieszych dochodzi najczęściej po zmroku. Dodatkowo, gdy zapominają oni o korzystaniu z elementów odblaskowych oraz o przestrzeganiu przepisów, stwarzają ogromne niebezpieczeństwo dla samych siebie. Policjanci apelują do pieszych o zachowanie szczególnej ostrożności podczas przemieszczania się po drogach, szczególnie tych nieoświetlonych.

 

Ograniczona widoczność spowodowana niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, szybciej zapadający zmrok, opady deszczu czy mgła. Takie warunki powodują, że piesi, nie korzystający z elementów odblaskowych są mało widoczni dla kierujących. Dodatkowo zdarzają się sytuację, gdy niechronieni uczestnicy ruchu drogowego, chcąc skrócić sobie drogę zapominają o przestrzeganiu podstawowych przepisów. Między innymi takie zachowania mogą doprowadzić do groźnych w skutkach zdarzeń drogowych.

Przypominamy!

Poza obszarem zabudowanym w miejscach, gdzie nie występuje chodnik lub droga dla pieszych niechronieni uczestnicy ruchu drogowego są ustawowo zobowiązani do korzystania z elementów odblaskowych. Niestety jednak bardzo często w obszarach zabudowanych występują miejsca, gdzie nie ma oświetlenia lub jest ono niewystarczające. W takich miejscach piesi również są niewidoczni dla kierujących.

Odblaski mogą być doczepiane do ubrania, istotne jest też umiejscowienie takiego elementu na odzieży. Powinny znaleźć się na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej, czy pleców – wówczas będziemy mieli pewność, że są dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego. Mogą to być opaski, kamizelki czy smycze.

 

Źródło.: KPP KołobrzegKomentarze

avatar