Jare Gody. Magiczne święto pradawnych słowian [FOTO]

Jare Gody zaczynają się 21-go marca, czyli kalendarzowy, pierwszy dzień wiosny i trwają kilka dni. Jego celem jest przepędzenie zimy i powitanie nowej pory roku, w której wszystko budzi się do życia a także uczczenie zmarłych.

 

 

Jare Święto jest poświęcone Marzannie, którą żegnano jak i również Jaryle, którego witano. Marzanna musiała być przystrojona w kolorowe ubrania oraz wstążki a następnie ją palono i topiono by godnie pożegnać zimę. Całe świętowanie odbywało się bardzo hucznie. Towarzyszyły temu gry na instrumentach i krzyki. Wychodzono z założenia, że im głośniej tym lepiej, więc hałasowano wszystkim czym się dało.

Po pożegnaniu zimy przychodziła pora na powitanie wiosny. Zbierano się dookoła ognisk, przy których jedzono kołacze (pieczywo obrzędowe). Ucztowanie również miało zasady. Wierzono, że pełne radości świętowanie przyniesie im lepszą wiosnę.

 

 

Po upływie setek lat tradycja nie zniknęła a wiele ludzi dalej świętuje Jare Gody. W województwie zachodniopomorskim, na terenie powiatu koszalińskiego, w gminie Manowo znajdują się Kamienne Kręgi, które dla wielu badaczy są zagadką. Właśnie na tym cmentarzysku Gotów celebrowano to święto. Przy środkowym kamieniu największego kręgu zostawiano monety a także kwiaty. Nie pominięto również Drzewa Darów zwanego także Drzewem Czarownic, przy którym odwiedzający modlą się o szczęście czy dobrobyt. By podziękować Bogom wieszają na nim mnóstwo darów takich jak:
– pióra
– biżuteria
– kwiaty
– ozdoby z drewna
– łapacze snów

W tym roku przywieszono również czaszkę dzika z wypalonymi symbolami ochronnymi a nawet zrobiono ołtarzyki. Obok drzewa zbudowano też szałas, w którym pozostawiono obrazek bogini – wiedźmy Gullveig, czaszki zwierząt i świeczkę.

 

 

 

Foto: Joanna Szychowska
Tekst: Joanna Szychowska

0 0 votes
Article Rating


Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments