Ferie zimowe w RCK [HARMONOGRAM]

egionalne Centrum Kultury w Kołobrzegu im. Z.Herberta zaprasza na ferie zimowe 2020 z RCK w terminie 10.02. – 22.02.2020 r.


FERIE ZIMOWE 2020 W REGIONALNYM CENTRUM KULTURY W KOŁOBRZEGU


Malowanie na szkle (od 9 lat)
prowadzi: Elżbieta Polak
10.02 godz. 10:00 – 12:30, 11.02 godz. 10.00 – 13.00
sala 3 piętro


Gobelin dla cierpliwych – warsztaty tkackie (od 9 lat)

prowadzi: Elżbieta Polak
13.02 godz. 10.00 – 12.30, 14.02 godz. 10:00 – 13.00
sala 3 piętro


Akademia Cyrkowca
10.02 – 13.02 godz. 9.30 – 11.00 ( 8-12 lat)
godz. 11.30 -13.00 (powyżej 12 lat)
sala baletowa
Podczas tych zajęć uczestnicy rozpoczynają swą przygodę z manipulacją przedmiotem. Począwszy od zabaw z chustkami żonglerskimi, poprzez ekwilibrystykę talerzami cyrkowymi i ewolucje z flowerstick’iem, a kończąc na najczęściej używanym rekwizycie w tańcu z ogniem – poi (oczywiście wersja w 100% bezpieczna).


Warsztaty tańca klasycznego
14.02 – 15.02, godz.9.30 – 10.30 (4 – 6 lat)
godz. 10.45 – 11.45 (7 – 10 lat)
godz. 12.00 – 12.45 (powyżej 10 lat)
sala baletowa
Taniec klasyczny potocznie zwany “baletem”, czy “klasyką” uznaną za “królową wszystkich technik” to technika, której w edukacji tanecznej nie da się ominąć. Wypracowuje płynność, lekkość, linie ciała, koordynację. Taniec klasyczny jest bazą i otwiera drogę dla młodych adeptów do udziału w festiwalach i konkursach. Zajęcia prowadzone będą przez instruktora International Dance Academy Kołobrzeg.


Tajemnice dźwięku – warsztat audialny dla dzieci (powyżej 7 lat)
prowadzi: Adam Frankiewicz
10.02 – 14.02, godz. 11:00 – 12:00
sala konferencyjna
Program warsztatów został przygotowany z myślą o uczestnikach w każdym wieku. Nie wymaga znajomości teorii muzyki, ani gry na instrumentach. Jego głównym zadaniem jest uwrażliwienie na dźwięki i sposób, w jaki odbieramy odgłosy otoczenia, własną mowę, ciszę i hałasy. Używając małych obiektów i samej przestrzeni, będziemy przyglądać się zjawiskom dźwiękowym, które zachodzą w przyrodzie. W programie warsztatów m.in. komponowanie dźwiękowych krajobrazów z najsubtelniejszych i najmilszych dla ucha odgłosów, oraz eksperymenty z nagraniami na taśmie magnetofonowej i efektami przestrzennymi. Prowadzenie Adam Frankiewicz – Laureat plebiscytu Gazety Wyborczej “Przystanek młodzi”, nominowany do Kołobrzeskich Pegazów Kultury w 2019 roku. Absolwent reżyserii Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza na wydziale sztuki lalkarskiej w Białymstoku. Aktywny perfomer, występujący na europejskiej scenie muzycznej, ekolog dźwięku, improwizator. Twórca niezależnych wydawnictw muzycznych. Prowadzi warsztaty dźwiękowe oraz multimedialne w tym Pracownie w Regionalnym Centrum Kultury w Kołobrzegu. Na co dzień zajmuje się pisaniem abstrakcyjnych scenariuszy słuchowisk radiowych i pracą z dawnymi mediami.


Zajęcia manualno-plastyczne dla dzieci (wiek 8-10 lat – I grupa, wiek 11-14 lat – II grupa)
prowadzi: Iza Korpa-Jarosz
17.02 – 21.02 godz. 9:30-11:00 I grupa
17.02 – 21.02 godz. 11.30 – 13.00 II grupa
Podczas zajęć wykorzystane zostaną różnorodne techniki plastyczne i rękodzielnicze (decoupage, transfer, mix media, etc.). W trakcie zabawy ze sztuką dzieci twórczo i kreatywnie spędzą czas. Zajęcia dadzą mnóstwo satysfakcji, zarówno z samego procesu tworzenia, odkrywania swoich talentów i zdolności, jak i własnoręcznie wykonanego dzieła. Powstaną wspaniałe dzieła sztuki, prezenty dla najbliższych oraz ozdoby do domu.


Warsztaty ortofoniczne “Mówię wyraźnie i poprawnie” – szkoły średnie
prowadzi: Bogumiła Banaś
19.02 i 21.02 godz. 11.00 – 15.00
sala teatralna


Pomysłowa Fabryka (od 7 lat)
17.02 godz. 10.00 – 11.00 – Wodne eksperymenty
17.02 godz. 11.30 – 12.30 – Odlotowo balonowo
sala konferencyjna
WODNE EKSPERYMETY – woda to fascynująca materia wiele o niej wiemy ale czy wszystko? Dowiemy się czy woda to dobry klej? Czy woda może płynąć do góry? Co to jest napięcie powierzchniowe i kapilary? ODLOTOWO – BALONOWO – wykonamy odlotowe instalacje: balonową rakietę, butelkową rakietę, balon na ogrzane powietrze, helikopter.


Warsztaty teatralne “Czarno na Białym” (od 8 lat)

prowadzą aktorzy Teatru Animacji z Poznania: Sylwia Koronczewska-Cyris i Marek Cyris
18.02 – 21.02 godz. 9.30 – 11.30 sala konferencyjna
Motywem przewodnim prowadzonych zajęć teatralnych będą wiersze Marcina Brykczyńskiego wydane w pięknie ilustrowanym zbiorze pt.”Czarno na białym”. Ilustracje z książki posłużą jako element scenografii. W programie m.in. zabawy i gry integracyjne, ćwiczenia z dykcji i emisji głosu, przygotowywanie rekwizytów i elementów scenografii, ćwiczenia animacyjne w technice teatru cieni, krótkie etiudy z wykorzystaniem przygotowanych elementów scenografii, interpretacja wiersza. Zwieńczeniem warsztatów będzie krótki pokaz – inscenizacja przygotowanych wierszy i etiud animowanych w technice teatru cieni.

 


Akademia Tropicieli i Odkrywców (od 8 lat)
17.02 – 21.02 godz. 11.00-13.00
sala baletowa
Zajęcia mają jeden cel – zadziwić i wzbudzić wiele emocji. Mają pokazać świat przyrody jako naturalne piękno. Poznawanie przyrody pozwala rozwijać umiejętność logicznego myślenia, spostrzegawczość, ciekawość świata, budować wartości oraz wrażliwość. Dzięki pomocy sprzętów, zabaw, nagrań głosowych oraz autorskich pomocy dydaktycznych dzieci poznają przyrodę jakiej nie znają, a jest w ich najbliższym otoczeniu. Niebieskie żaby, nadymające się kumaki, buczący bąk oraz 2,5 metrowy bielik nie będą już dla dzieci czymś obcym.


Warsztaty muzyczne 20 – 22.02 (powyżej 10 lat)
prowadzenie: Adam Herbowski i Karolina Żuk sala widowiskowa
wokaliści, instrumentaliści, zespoły
Wpisowe za udział w warsztatach: 100 zł


SPEKTAKLE TEATRALNE – sala widowiskowa, godz. 13.00


09.02 “Dobry las” Teatr Gry i Ludzie z Katowic (wiek 3+)

Autor i reżyser: Maciej Nogieć
Muzyka i ruch sceniczny: Barbara Dutkiewicz
Kostiumy: Anna Kandziora
Występują: Natalia Juranek/Katarzyna Dudek, Grzegorz Lamik, Michał Piotrowski/Szymon Strużek
Ilustracje: Alicja Kocurek
Animacje: Anita Szczurowska
Realizacja techniczna: Beniamin Lediński
Czas trwania: około 50 minut.
Dobry las to miejsce magiczne, cudowne. Tutaj wszystkie zwierzęta żyją w zgodzie. Jednak decyzją pewnego Ministra, las ma zostać wycięty, a w jego miejscu ma zostać wybudowany… sklep!
Wszystkich mieszkańców Dobrego lasu czeka tułaczka. Łoś Grzegorz i jeż Michał także wyruszają na poszukiwanie nowego domu. Wpadają na pomysł by się przebrać za… tego wam już nie zdradzimy. Możemy tylko zapewnić, że wszystko dobrze się kończy, a łoś i jeżyk po licznych przygodach znów są u siebie. Może jeszcze tylko taka ciekawostka: jeż Michał nie jest zwyczajnym jeżem – to jest jeż różowy!


11.02 “O trzech zaklętych królewnach, czyli opowieści rozbójników” Teatr Lalki “Tęcza” ze Słupska (wiek 4+)
Historie Śnieżki, Roszpunki i Śpiącej Królewny jakich jeszcze nie znacie. To historia o tym jak banda zbójców znajduje w lesie dziecko. Chcąc je uspokoić opowiadają po kolei bajki o swoich wymarzonych królewnach. Ale co wiedzą rozbójnicy o królewnach i jak je sobie wyobrażają?
Czy “twardziele” dadzą radę pocieszyć zapłakane dziecko? Jak sprawdzą się w roli bajarzy i opiekunów? Wygląda na to, że tego dowiemy się dopiero podczas spektaklu.
reżyseria: Lucia Svobodová
scenografia: Lucia Svobodová
muzyka: Miłosz Sienkiewicz
tekst: Naďa Uherová
tłumaczenie: Michał Tramer
obsada:
Maciej Gierłowski
Piotr Merecki
Ivo Bochat
Mikołaj Prynkiewicz

 

13.02 “O królewnie, strachu i wróblach na dachu” Teatr Władca Lalek ze Słupska (wiek 3+)
Musical na podstawie tekstu Ewy Szelburg – Zarembiny. Jego bohaterami są: odważny Strach, piękna Makowa Królewna oraz wyjątkowo złośliwe Wróble, chcące zawładnąć makowym królestwem. Przedstawienie adresowane jest głównie do młodszych dzieci. W przedstawieniu śledzimy losy dwojga bohaterów, których znacznie więcej dzieli aniżeli łączy. Lecz czymże są wszelkie różnice wobec potęgi miłości? Odpowiedzi na to pytanie warto poszukać w widowisku Teatru Władca Lalek ze Słupska. Przebojowe piosenki można śpiewać razem z aktorami. Spektakl łączy grę aktora z tradycyjnymi kukiełkami.

 

18.02 “Niedźwiedź i Masza – czyli gdzie moja kasza?” Teatr Lalki “Tęcza” ze Słupska (wiek 3+)
Zastanawialiście się kiedyś jak wyglądało pierwsze spotkanie Maszy z Niedźwiedziem? Czy to ona trafiła do lasu, czy może Niedźwiedź zabłądził do ludzkich sadyb… By móc opowiedzieć tę historię “Tęcza” sięgnęła do źródeł, czyli do rosyjskich baśni, na podstawie których tekst opracowała Marta Guśniowska.
Reżyseria: Michał Tramer
Scenografia: Olga Ryl-Krystianowska
Muzyka: Tomasz Giczewski

 

19.02 “O Królewsko-Cesarskim Trakcie w jednym akcie” Teatr Wariate z Poznania (wiek 5+)
Spektakl “O Królewsko – Cesarskim Trakcie w jednym akcie” to niezwykle wesoła przygoda z historią. Dwoje bohaterów – uczniów zabiera młodego widza w pasjonującą podróż przez wieki.
By przyjrzeć się bliżej dziejom państwa polskiego, aktorzy wędrują Traktem Królewsko-Cesarskim w Poznaniu śladami władców. Dzięki lekkim i zabawnym scenom okazuje się, że poznawanie odległej przeszłości nie jest wcale nudne, a wręcz przeciwnie – może być niesamowicie interesujące. Zabawne perypetie, nietuzinkowe dialogi oraz wartko tocząca się akcja, w ciekawej scenograficznej i muzycznej oprawie czynią ten spektakl niezapomnianą lekcją historii.
Scenariusz: Marta Guśniowska i Sylwia Cyris
Reżyseria: Marek Cyris
Scenografia: Jakub Psuja
Kostiumy: Sylwia Cyris
Projekt lalek: Eliza Piotrowska
Muzyka: Michał Łaszewicz

 

20.02 “Wigilia Pani Skurcz” Bałtycki Teatr Dramatyczny z Koszalina (wiek 8 +)
Reżyseria: Piotr Krótki
Premiera: 2019-12-07
Tekst i teksty piosenek: Tomasz Ogonowski
Obsada: Natalia Dedo, Żanetta Gruszczyńska – Ogonowska, Beata Niedziela, Dominika Mrozowska – Grobelna, Katarzyna Ulicka – Pyda, Małgorzata Wiercioch, Artur Czerwiński, Piotr Krótki, Adam Lisewski
Scenografia i kostiumy: Beata Jasionek
Muzyka: Maciej Osada – Sobczyński
Choreografia: Arkadiusz Buszko
Sekwencje wideo: Paweł Spisak
Czas trwania spektaklu: 1h 30min (z przerwą)
“Wigilia Pani Skurcz” Tomasza Ogonowskiego, inspirowana jednym z najsłynniejszych dzieł Karola Dickensa to historia uniwersalna. Dlatego autor zdecydował się na umieszczenie jej we współczesnym Koszalinie. Z kolei Scrooge’m, czyli człowiekiem, który w pogoni za pieniądzem utracił niemal to co w życiu najważniejsze: rodzinę i przyjaciół uczynił kobietę – tytułową Panią Skurcz. To kobieta interesu, współczesna bizneswoman, która w trakcie spektaklu, na oczach młodego widza przejdzie wewnętrzną metamorfozę: z kochającego pieniądze człowieka stanie się w osobą kochającą innych ludzi. Dydaktyczne przesłanie jest więc jasne dla najmłodszych. Ogromnym atutem spektaklu jest jego strona wizualno – muzyczna. Wyjątkowe i niecodzienne scenografię i kostiumy przygotowała znana już najmłodszym widzom BTD Beata Jasionek. Z kolei autorem muzyki jest wybitnie utalentowany koszaliński kompozytor Maciej Osada – Sobczyński.

 

SEANSE FILMOWE – sala widowiskowa, godz. 13.00

 

10.02 “Salma w krainie dusz” (wiek 6+), czas: 95 min.
Witajcie w Santa Clara, meksykańskim mieście cudów. To tutaj, raz do roku, duchy zmarłych przybywają do naszego świata, aby miło spędzić dzień w towarzystwie najbliższych. Jest to czas wielkiej radości dla wszystkich poza szesnastoletnią Salmą. Osierocona dziewczynka nigdy nie poznała swoich rodziców i dlatego nie może sprowadzić ich na ziemię. Wszystko zmienia się, gdy w ręce Salmy wpada tajemniczy medalion. Dzięki mocy amuletu dziewczynka dowiaduje się, jak odszukać mamę i tatę. Wkrótce ona i jej przyszywani bracia, Jorge i Pedro, rozpoczną niezwykłą wyprawę, która przeniesie całą trójkę w zaświaty. W krainie duchów czeka ich wspaniała przygoda, w czasie której Salma odkryje prawdę o rodzinie oraz własnych, głęboko ukrytych zdolnościach. Mocach, o których nie miała dotąd pojęcia.

 

12.02 “Wyprawa Magellana” (wiek 7+), czas: 90 min.
Flota pięciu potężnych okrętów opuszcza Sewillę w 1519 roku pod dowództwem odważnego podróżnika – Ferdynanda Magellana wraz z jego załogą liczącą ponad 200 marynarzy. Trzy i pół roku później do tego samego portu dopływa już tylko jeden statek z zaledwie kilkunastoma osobami na pokładzie pod kierownictwem Juana Sebastiano Elcano. Wyprawa dookoła świata zakończyła się sukcesem, co jednak wydarzyło się w jej trakcie? Oto prawdziwa opowieść! Walka z żywiołem oceanu, rajskie wyspy, o których nie śniło się nikomu, nieznane plemiona, niespodziewana miłość oraz wielkie piękno i jeszcze większe niebezpieczeństwa, które czyhały na śmiałków w każdej sekundzie. Przed Wami najbardziej niesamowita wyprawa świata, która zmieniła kurs historii… na zawsze!

 

14.02 “Młody renifer Alex” (wiek 7+), czas: 86 min.
Zdumiewająca lecz ze wszech miar prawdziwa historia młodego renifera, który przyszedł na świat w samym sercu mroźnej Laponii. Kamera śledzi jego narodziny, dorastanie i trwającą wiele miesięcy podróż przez skutą lodem tajgę, ośnieżone lasy i majestatyczne szczyty fiordów. Przedstawia jego przyjaciół i naturalnych wrogów: lemingi, orły, lisy, łosie, rysie, rosomaki, niedźwiedzie, wilki, wiewiórki oraz pewną psotną łasicę. A ponadto pokazuje, jak pod opieką kochającej mamy Alex dorasta i uczy się trudnej sztuki przetrwania. Wszystko po to, by z młodego renifera stać się ważnym i pełnoprawnym członkiem stada. Idealnym kandydatem do zaprzęgu Świętego Mikołaja!

 

17.02 “Marona – psia opowieść” (wiek 7+), czas: 92 min.
Niewielka suczka Marona trafia w ręce coraz to nowych opiekunów. Świat ludzi bywa jednak skomplikowany, czasem aż za bardzo dla małego psa, który nie chce niczego oprócz kochającego go człowieka. Każdy z napotkanych przez kundelkę ludzi nadaje jej nowe imię: akrobata Manole nazywa ją Aną, robotnik Istvan – Sarą, dziewczynka Solange – Maroną. Niestety żaden z domów nie jest na tyle stabilny, by suczka mogła zagościć w nim na stałe. A gdyby ludzie byli tak samo zależni od zwierząt, jak one od nich?

 

21.02 “Szybcy i śnieżni” (wiek 5+), czas: 87 min.
Trwają przygotowania do corocznego wyścigu saneczkowego. Frankie, nieco szalony naukowiec, obmyśla koncepcję pojazdu, który ma zapewnić zwycięstwo jego drużynie. Kiedy maszyna niespodziewanie rozpada się tuż przed linią mety, nikt nie może uwierzyć, że stały za tym błędy w konstrukcji. Wynalazca wspólnie z kolegami odkrywa, że to sprawka Zaca – zarozumiałego i nieco tajemniczego zawodnika, który w międzyczasie dołączył do stawki wyścigu. Frankie pragnie rewanżu i ponownego, tym razem uczciwego rajdu. Wraz z drużyną wiernych przyjaciół zrobią wszystko, by skonstruować jeszcze szybszy pojazd i wygrać rywalizację z oszustem! Błyskotliwa animacja udowadnia, że nie ma rzeczy niemożliwych dla grupy pogodnych i zdeterminowanych, choć nie zawsze zgodnych przyjaciół.

 

Fot. UM Kołobrzeg

0 0 votes
Article Rating


Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments