Czekanie, aż ceny spadną nie ma sensu – nie spadną! [ROZMOWA]

NIERUCHOMOŚCI/ Rozmowa z Rafałem Kietrysem właścicielem Biura Nieruchomości RE/MAX Na Tropie w Koszalinie.

 

 

Jak obecnie wygląda rynek nieruchomości? Jakie są ceny? Warto teraz sprzedawać, czy może kupować?

W ostatnich miesiącach obserwowaliśmy dynamiczny wzrost sprzedaży oraz cen nieruchomości na rynku. Popyt przewyższa podaż. To skutkuje zwiększeniem wartości cen nieruchomości. Niższe stopy procentowe, dostępność kredytów 2% oraz zwykłych hipotecznych sprzyjają zainteresowaniu zakupem mieszkań i domów. Lokale o dobrej infrastrukturze oraz atrakcyjnym położeniu są szczególnie pożądane, co dodatkowo podnosi wartość nieruchomości. Warto sprzedawać czy kupować? To zależy… Przede wszystkim od naszej sytuacji. Jeśli mamy plany budowy, zmiany lokalizacji miejsca zamieszkania czy zamiany na mniejsze „M” lub odwrotnie, to po prostu trzeba to zrobić. Czekanie na to, aż ceny spadną nie ma sensu – nie spadną!

Lepiej szukać mieszkania na rynku pierwotnym czy wtórnym, co się bardziej opłaca?

Inwestowanie w nieruchomości na rynku pierwotnym, czyli zakup nowego mieszkania od dewelopera, może być atrakcyjne ze względu na nowoczesność, gwarancję i możliwość dostosowania wnętrza do własnych preferencji. Deweloperzy często oferują dodatkowe udogodnienia i nowoczesne rozwiązania, co może być atrakcyjne dla osób ceniących nowe technologie i design. Rynek wtórny, czyli zakup mieszkania od poprzedniego właściciela, może być jednak bardziej korzystny cenowo. Istnieje większe zróżnicowanie ofert pod względem lokalizacji, wielkości i charakterystyki nieruchomości. Rynek wtórny jest częściej wybierany z uwagi na fakt, że w naszym regionie nie ma dostatecznie dużo rozpoczętych inwestycji. A i lokalizacja np. blisko centrum lub w innych atrakcyjnych miejscach jest możliwa często tylko na rynku wtórnym.

Czy ceny nadal będą rosły, czy to już górna granica?

W mojej ocenie w najbliższej przyszłości będzie kontynuacja wzrostu cen nieruchomości pod warunkiem, że gospodarka będzie nabierać na sile, a popyt przewyższać będzie podaż. Ma na to wpływ także dostępność kredytów oraz ich niższy koszt, wzrost inwestycji krajowych i lokalnych np. z KPO. Dodatnie trendy gospodarcze, niskie stopy procentowe, rosnące koszty pracy, ceny materiałów i rosnące zainteresowanie inwestycjami w nieruchomości mogą przyczynić się tylko do dalszego wzrostu cen.

O czym należy pamiętać, gdy chcemy kupić mieszkanie? Na co zwracać uwagę?

Trzeba zwrócić uwagę na kilka aspektów. Sprawdzamy poziom bezpieczeństwa w okolicy oraz dostępność infrastruktury, takiej jak szkoły, sklepy, apteki i komunikacja. Warto zorientować się, czy teren ma potencjał rozwoju. Inwestycje w infrastrukturę mogą wpłynąć na wzrost wartości nieruchomości w przyszłości. Warto zlecić przeprowadzenie rzetelnej oceny technicznej nieruchomości, aby sprawdzić stan budynku, instalacji, dachu itp. Nie bez znaczenia jest także jakość materiałów użytych do budowy i wykończenia mieszkania. Wysoka jakość może oznaczać mniejsze koszty utrzymania w przyszłości. Oprócz ceny zakupu, należy uwzględnić także inne koszty, takie jak podatki, opłaty notarialne i wynagrodzenie dla pośredników. Koniecznie trzeba też sprawdzić status prawny nieruchomości, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek. Niezbędna może okazać się konsultacja z prawnikiem, który pomoże zrozumieć wszelkie formalności i dokumenty związane z transakcją. Można to również zlecić rzetelnemu i profesjonalnemu pośrednikowi.

Czy warto spieszyć się z kupnem nieruchomości jeszcze przed końcem roku?

Czasem pod koniec roku deweloperzy lub właściciele nieruchomości oferują zniżki lub promocje, aby zrealizować swoje kwartalne lub roczne cele sprzedażowe. Jeśli zauważymy atrakcyjne oferty, to warto się pospieszyć, aby skorzystać z lepszych warunków finansowych. Trzeba jednak pamiętać, aby dostosować się do własnej sytuacji, planowanych zmian w życiu zawodowym lub prywatnym. Czasami indywidualne okoliczności są kluczowym czynnikiem w podejmowaniu decyzji o zakupie nieruchomości.

Jeżeli myślimy o wzięciu kredytu, to czy agencja może pomóc, podpowiedzieć, gdzie się zwrócić?

Agencje nieruchomości oferują pomoc w zdobyciu wsparcia finansowego, współpracując z pośrednikami kredytowymi. Posiadają wypracowaną sieć partnerów (banki, firmy kredytowe) oraz zapewniają koordynację wspólnych działań z doradcami kredytowymi. Dzięki temu mogą polecić sprawdzone źródła finansowania, pomóc w wyborze partnera finansowego dostosowanego do potrzeb i oferować pośrednio usługi doradcze w zakresie kredytów hipotecznych.

W jakim zakresie można liczyć na pomoc agencji przy poszukiwaniu nieruchomości?

Pomagamy w określeniu wymagań. Jesteśmy gotowi pomóc w zrozumieniu potrzeb i preferencji dotyczących nieruchomości. Przeprowadzimy analizę, aby dostosować poszukiwania do ich oczekiwań. Przygotowujemy dla naszych klientów zestawienie dostępnych nieruchomości zgodnych z kryteriami. Służymy radą i pomocą w wyborze najlepszej opcji. Zajmiemy się także organizacją wizyt, aby nasi klienci mogli osobiście ocenić nieruchomości. Wspomagamy również w negocjacjach cenowych i uzgodnieniu warunków transakcji. Przygotowujemy dokumentację, badamy stan prawny i faktyczny, dbamy o odpowiednie zabezpieczenia transakcji, wspomagamy w procedurach związanych z zakupem, a także dostarczymy informacje dotyczące niezbędnych kroków formalnych.

Czy nowy rok przyniesie jakieś zmiany w zakresie obrotu nieruchomościami?

Jeśli gospodarka utrzymuje się na stabilnym poziomie, a przepisy dotyczące nieruchomości nie ulegają istotnym modyfikacjom, można oczekiwać kontynuacji stabilności na rynku nieruchomości. Nowy rok może przynieść wzrost aktywności na rynku nieruchomości ze względu na poprawę sytuacji gospodarczej, niższe stopy procentowe lub nowe inwestycje infrastrukturalne, co może wpływać na popyt i podaż nieruchomości. Ewentualne zmiany w przepisach dotyczących nieruchomości, podatności czy kredytów mogą wpłynąć na warunki zakupu i sprzedaży. Warto śledzić aktualności prawne, aby być świadomym ewentualnych zmian i dostosować się do nowych warunków rynkowych.

I na koniec – która dzielnica w Koszalinie jest obecnie najdroższa, jeżeli chodzi o ceny nieruchomości? Ile średnio trzeba wydać za metr kw.?

Najwyższe ceny nieruchomości są na Osiedlu Unii Europejskiej i na Rokosowie. Ceny nieruchomości są tam wyższe w porównaniu do innych obszarów miasta. Cena za metr kw. zależy od wielu czynników. W przywołanych lokalizacjach to przedział od 8 -11 tys. za metr kw.

0 0 votes
Article Rating


Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments