Centrum rehabilitacji w planach. Dla aktywnych i niesamodzielnych seniorów [FILM]

KoszalinInfo TV: – Zdaniem seniorów program Koalicji Obywatelskiej do nich skierowany jest dobry – stwierdził w środowe (18 września) popołudnie Tomasz Czuczak, sekretarz miasta i kandydat ugrupowania do sejmu w okręgu koszalińskim. Wsparli go w tym wieloletni samorządowcy: Krystyna Kościńska i Ryszard Tarnowski.

Kandydat KO przypomniał, że w kraju żyje 8 milionów seniorów, w tym 30 tysięcy w Koszalinie. Ich problemy i potrzeby – jak mówił – powinno widzieć państwo. Stąd oferta zwolnienia ze składki od podatku dochodowego, jeśli osoba starsza chce być nadal aktywna zawodowo. Niesamodzielnym pragnie zapewnić miejsce w Domu Pomocy Społecznej, choć budowa drugiej takiej placówki w Koszalinie to przedsięwzięcie kosztowne. Bardziej realny jest czek o wartości tysiąca złotych i refundacja do 50 procent przeciętnego wynagrodzenia dla opiekuna. Z tym wiąże się wprowadzenie nowej profesji, czyli asystenta seniora, który byłby w pełni przygotowany do świadczenia pomocy, bo nie chodzi tu o zakupy czy sprzątanie. Taka osoba mogłaby korzystać z tak zwanego urlopu wytchnieniowego. Tomasz Czuczak pragnie też – po oczekiwanym sukcesie w głosowaniu – zabiegać o utworzenie centrum rehabilitacji seniorów w Koszalinie.

 

 

 

Radna Krystyna Kościńska uważa, że propozycje KO nie wzięły się z powodu trwającej kampanii wyborczej. Wiosną zeszłego roku w sejmie został złożony projekt Ustawy o pomocy osobom niesamodzielnym. Dokument uwzględniał nie tylko niepełnosprawnych, bo również ludzi w trudnej sytuacji życiowej. Projekt został odrzucony przez rządzący PiS.

Natomiast 78-letni Ryszard Tarnowski jako najstarszy samorządowiec w Koszalinie zwrócił uwagę, że warunki materialne seniorów nie są najlepsze. Sam na emeryturze jest od 1991 roku, a od tego czasu uposażenie wzrosło mu o tysiąc złotych.

– Wdrożenie projektów pozwoli nam, seniorom łatwiej i lepiej w mieście żyć – powiedział Ryszard Tarnowski.

0 0 votes
Article Rating


guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments