16 września Dzień Maszynisty Kolejowego

16 września obchodzony jest Europejski Dzień Maszynisty Kolejowego. To zawód, który w naszym kraju ma długą historię – niemal każdy w dzieciństwie zafascynowany był tą profesją.

 

Dziś aż 85 proc. Polaków darzy maszynistów kolejowych w Polsce szacunkiem i niemal tyle samo – 86 proc. – uważa ten zawód za zawód zaufania publicznego – wynika z badań przeprowadzonych przez IR Center na zlecenie POLREGIO. 70 proc. Polaków chciałaby tego dnia podziękować maszynistom kolejowym przede wszystkim za bezpieczeństwo w podróży, bo kolej wciąż uznawana jest za najbezpieczniejszy środek transportu pasażerskiego.

 

Maszynista to osoba uprawniona do samodzielnego prowadzenia pojazdów kolejowych i pociągów na sieci kolejowej. Zawód maszynisty należy do grupy zawodów regulowanych – musi posiadać licencję i świadectwo maszynisty. Aby prowadzić pociąg, kandydat musi spełnić określone wymagania dotyczące wieku, wykształcenia, stanu zdrowia, w tym wymogów psychofizycznych oraz odbyć szkolenia i zdać egzaminy. – Cieszy nas bardzo wysoki poziom zaufania do zawodu maszynisty kolejowego. Kandydaci, ale też coraz częściej kandydatki na maszynistki kolejowe przyznają, że wykonywanie tego zawodu postrzegają jako służbę i misję a nie tylko pracę. Proces zdobywania kwalifikacji jest czasochłonny i wymaga dużej koncentracji kandydata czy kandydatki, ale uzyskanie licencji gwarantuje pracę, która darzona jest wysokim zaufaniem społecznym – mówi Adam Pawlik, Prezes Zarządu POLREGIO S.A.

 

Zawód maszynisty kolejowego zawsze wzbudzał ogólne zainteresowanie, ale przede wszystkim szacunek. Dziś wciąż jest zawodem zaufania – 85 proc. Polaków darzy maszynistów kolejowych w Polsce szacunkiem, a 77 proc. zaufaniem. 37 proc. badanych uważa zawód maszynisty kolejowego za służbę. Zdaniem Polaków to profesjonalizm i odpowiedzialność maszynisty kolejowego (62 proc.) ma największy wpływ na bezpieczeństwo podróżujących. Dzięki czemu koleje uznawane są przez 44 proc. Polaków jako najbezpieczniejszy środek transportu pasażerskiego.

 

Zawód z tradycją i przyszłością.

Polacy uważają kolej za najbezpieczniejszy środek transportu, co przekłada się na dynamiczny rozwój siatki połączeń POLREGIO. Pasażerowie podróżują coraz szybciej i wygodniej. Aktualnie w POLREGIO pracuje 1682 maszynistów, którzy każdego dnia dowożą pasażerów do 1900 stacji docelowych. Kolejne 152 osoby jest zatrudnionych jako maszynista stażysta i przygotowuje się do podjęcia pracy. Zawód maszynisty kolejowego w Polsce ma 179 lat tradycji. W związku z rosnącym zainteresowaniem podróżami koleją rośnie zapotrzebowanie na tego typu pracowników w naszym kraju. Maszyniści prowadzą coraz nowocześniejszy tabor kolejowy, a centra szkoleniowe bardziej przypominają dziś centra szkoleniowe NASA niż ośrodki dla „kierowców pociągów”.

 

POLREGIO świętuje z pasażerami!

W ramach obchodów Europejskiego Dnia Maszynisty Kolejowego POLREGIO zapytała pasażerów za co chcieliby podziękować maszynistom kolejowym. Na tej podstawie stworzona została sonda video, którą można zobaczyć na kanałach społecznościowych POLREGIO.

 

Dodatkowo 16 września startuje konkurs plastyczny dla dzieci „Jak widzisz zawód maszynisty kolejowego”, do którego prace zgłaszać można do 23 września. Konkurs dostępny jest na profilu Facebook POLREGIO.

 

 

Redaktor Marek Łagocki

0 0 votes
Article Rating


Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments