Zrozumieć niepełnosprawność
Niewidoczne niepełnosprawności to poważne, ale często ignorowane problemy zdrowotne, które dotyczą milionów ludzi w Polsce. Brak zrozumienia niewidocznych niepełnosprawności prowadzi do marginalizacji i dyskryminacji tych osób.
Fundacja StwardnienieRozsiane.Info zorganizowała w październiku w Kołobrzegu warsztaty mające na celu zwiększenie świadomości na temat niewidocznych niepełnosprawności, a obecnie rozpoczyna kolejny projekt: cykl rozmów z ekspertami nt. języka opisu niepełnosprawności. W projekt zaangażowali się m.in. Artur Barciś i Jan Mela.
Uczestnicy warsztatów, w tym pracownicy Urzędu Miasta oraz mieszkańcy Kołobrzegu, dowiedzieli się, jak rozpoznawać potrzeby osób z niewidocznymi niepełnosprawnościami oraz unikać stereotypów w codziennych interakcjach. Niewidoczne niepełnosprawności, takie jak stwardnienie rozsiane, cukrzyca, depresja czy skutki terapii onkologicznej, dotyczą około 80% wszystkich osób z niepełnosprawnościami. Szacuje się, że ponad 60% z nich nie ujawnia swojej sytuacji zdrowotnej w pracy z obawy przed dyskryminacją.
Monika Łada, prezeska Fundacji StwardnienieRozsiane.Info, podkreśla: – Brakuje wiedzy i świadomości, że niepełnosprawność, której nie widać, może znacząco wpływać na życie. Poprzez zwiększanie świadomości społecznej, pomagamy osobom z niewidocznymi niepełnosprawnościami zyskać większe wsparcie i zmniejszyć liczbę sytuacji dyskryminacyjnych w ich codziennym życiu.
Warsztaty w Kołobrzegu były częścią projektu „(Nie)widzialni”, który Fundacja realizuje od lutego 2023 roku. W ramach projektu odbyło się już blisko 200 warsztatów w całej Polsce, skierowanych zarówno do instytucji publicznych, jak i osób prywatnych.
Celem projektu jest zapewnienie większego zrozumienia i wsparcia dla osób zmagających się z niewidocznymi niepełnosprawnościami.
Więcej informacji o projekcie oraz terminach kolejnych warsztatów można znaleźć na stronie: www.niewidzialni.org.pl.
Warto również odwiedzić nową stronę internetową przygotowaną przez Fundację StwardnienieRozsiane.Info: www.NIEslownik.pl. Jest ona związana z projektem NIEsłownik, realizowanym równolegle do „(Nie)widzialnych”. Celem NIEsłownika jest dbałość o język opisu niepełnosprawności, czyli o to, jak mówić do i o osobach z niepełnosprawnościami.
Na stronie znajdują się praktyczne porady językowe oraz rozmowy na ten temat z wieloma ekspertami z różnych dziedzin, m.in. z językoznawcami, psychologami, socjologami, pedagogami, a także np. z przedstawicielami świata kultury wspierającymi osoby z niepełnosprawnościami (np. z Olgą Bończyk czy Arturem Barcisiem). Rozmówcami są naturalnie również same osoby z niepełnosprawnościami (np. Jan Mela).
Foto: stwardnienierozsiane.info