Zrób krok w stronę zdrowia. Rzuć palenie!

Światowy Dzień bez Tytoniu, obchodzony 31 maja każdego roku, jest wydarzeniem ustanowionym przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) w 1988 roku. Jego celem jest zwrócenie uwagi na zdrowotne, społeczne, ekonomiczne i środowiskowe skutki palenia tytoniu oraz promowanie działań mających na celu ograniczenie jego użycia.

 

 

Palenie tytoniu prowadzi do wielu groźnych chorób, w tym raka płuc, chorób serca, udarów mózgu, przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP) oraz wielu innych schorzeń nowotworowych i przewlekłych. Palenie ma również negatywny wpływ na zdrowie osób niepalących, które są narażone na działanie dymu tytoniowego (tzw. palenie bierne). Dzieci narażone na dym tytoniowy częściej cierpią na astmę, infekcje dróg oddechowych i inne problemy zdrowotne.

Koszty ekonomiczne związane z paleniem tytoniu są ogromne. Obejmują one koszty leczenia chorób związanych z paleniem, utratę produktywności z powodu chorób i przedwczesnej śmierci oraz koszty środowiskowe związane z produkcją i utylizacją wyrobów tytoniowych. W Polsce koszty te szacuje się na około 30 miliardów złotych rocznie.

Światowy Dzień bez Tytoniu jest okazją do podjęcia działań na różnych poziomach, mających na celu redukcję użycia tytoniu. WHO i inne organizacje zdrowotne prowadzą kampanie edukacyjne, wspierają polityki antytytoniowe, takie jak zakaz reklamy tytoniu, wprowadzenie ostrzeżeń zdrowotnych na opakowaniach oraz podnoszenie podatków na wyroby tytoniowe. W Polsce takie działania prowadzi m.in. Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny (NIZP-PZH).

Każdy z nas może przyczynić się do walki z paleniem tytoniu. Oto kilka sposobów:

Edukacja: Informowanie bliskich i znajomych o skutkach palenia i korzyściach z rzucenia nałogu.

Wsparcie: Zachęcanie i wspieranie osób palących w podjęciu próby rzucenia palenia.

Promowanie zdrowego stylu życia: Angażowanie się w kampanie promujące zdrowy styl życia bez tytoniu.

Wspieranie polityk antytytoniowych: Popieranie inicjatyw i polityk mających na celu ograniczenie dostępności i atrakcyjności wyrobów tytoniowych.

0 0 votes
Article Rating


Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments