Zjazd Konferencyjny Związku Sybiraków w Kołobrzegu

Mamy przyjemność zaprosić na Zjazd Konferencyjny Związku Sybiraków, który odbędzie się w dniach 25 i 26 maja br. w Kołobrzegu w hotelu “Solny”, w którym udział wezmą przedstawiciele całego środowiska Sybiraków, jak też zaproszeni goście – informuje Urząd Miasta Kołobrzeg.

 

Zjazd rozpocznie się w dniu 25 maja o godz. 8.00 Mszą św. w konkatedrze kołobrzeskiej, w intencji Sybiraków w 82. rocznicę tragicznych wydarzeń związanych z deportacją ludności  kresów wschodnich na Sybir, której przewodniczyć będzie ordynariusz diecezji koszalińsko kołobrzeskiej ks. biskup Edward Dajczk.

Po uroczystej Mszy św. uczestnicy Zjazdu udadzą się na Cmentarz Wojenny w Kołobrzegu, gdzie złożą kwiaty pod Ścianą Polskiej Golgoty Wschodu na Sybirackiej kwaterze.

O godz. 10.00 w hotelu „Solny” rozpocznie się oficjalna część Zjazdu, a następnie  zaprezentowane zostaną referaty, przeplatane występami kołobrzeskiego Chóru Kombatant.

Referaty wygłoszą:

  1. Prof. Bogusław Polak z Politechniki Koszalińskiej – „Syberyjskie peregrynacje Polaków w XVI-XX wieku ”.
  2. Prof. Albin Głowacki z Uniwersytetu Łódzkiego – „ Przetrwali, wrócili nie zapomnieli krzywd – o gehennie Sybiraków i ich roli w upamiętnieniu swego losu ”.
  3. Dr. Dymitr Panto – absolwent  Uniwersytetu w Kazachstanie „ O sytuacji Polaków w Kazachstanie”.

W tej części zaprezentowana zostanie również wydana niedawno książka pt. “Pamięć i Tożsamość. Pomnik Ofiar bolszewizmu w Koszalinie”, którą zaprezentuje Paweł Michalak, prezes Stowarzyszenia im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Koszalinie.

Po przedstawionych referatach przewidziane są wystąpienia gości, a w dalszej części  dyskusja nad wygłoszonymi referatami, która będzie kontynuowana w następnym dniu.

Podczas Zjazdu w foyer hotelu „Solny” zaprezentowane zostaną także dwie stałe wystawy naszego środowiska: „Moja Syberia” autorstwa Jerzego Lewickiego, Sybiraka z Kołobrzegu oraz „ Historia Oddziału Związku Sybiraków w Koszalinie”.

W drugim dniu  Konferencji tzn. 26 maja br. o godz. 16.00 zostaną także złożone kwiaty pod Pomnikiem I Marszałka RP Józefa Piłsudskiego.

 

W imieniu Komitetu Organizacyjnego Zjazdu Konferencyjnego Związku Sybiraków

-Prezes Zarządu Oddziału w Koszalinie
Anatol Gonczarewicz

 

 

Fot.: UM Kołobrzeg

0 0 votes
Article Rating


guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments