Żaglowiec Marynarki Wojennej ORP Iskra zawita do Kołobrzegu

W piątek 27-ego  sierpnia br. do Kołobrzegu zawinie flagowy żaglowiec Marynarki Wojennej ORP Iskra. Zacumowanie zaplanowano na godzinę 10.00 przy Nabrzeżu Szkolnym w Marinie Solnej. Wcześniej jednostka przedefiluje wzdłuż wybrzeża. Na pokładzie okrętu znajduje się grupa podchorążych Akademii Marynarki Wojennej, którzy odbywają praktyki morskie.

 

 

Wizytę zorganizowała Liga Morska i Rzeczna, która od wielu lat współpracuje z 3 Flotyllą Okrętów. Młodzi członkowie Ligi odbywają rejsy szkoleniowe na żaglowcu, ćwicząc swoje umiejętności teoretyczne w praktyce. W tym samym dniu o godzinie 16.00 załoga i studenci złożą wiązankę kwiatów przy pomniku kontradmirała Stanisława Mieszkowskiego, pierwszego powojennego komendanta Oficerskiej Szkoły Marynarki Wojennej.

Stało się tradycją, że okręty Marynarki Wojennej, które wpływają do naszego portu honorują w ten sposób tego niezwykle zasłużonego dla Polski oficera. W sobotę w godzinach 11.00 – 17.00 dowódca okrętu zaprasza wszystkich chętnych do wejścia na pokład żaglowca.

Załoga zapozna z marynarskim życiem, budową okrętu, a szczególnie zainteresowanych nauczy węzłów marynarskich. Następnego dnia – niedziela o godz. 10.00 na żaglowcu odprawiona zostanie marynarska msza święta. Każdy kto ma taką wolę będzie mile przyjęty. W poniedziałek w godzinach porannych żaglowiec odcumuje i uda się w dalszą drogę do Gdyni.

W czasie pobytu w Kołobrzegu załoga zwiedzi ekspozycje Muzeum Marynarki Wojennej, uczestniczyć będzie w imprezach organizowanych w mieście, oraz spotka się z pierwszym piratem RP Tadeuszem Waśką w jego tawernie.

Marek Padjas

 

Źródło: UM Kołobrzeg

0 0 votes
Article Rating


Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments