Zachodniopomorskie: niemal pół miliarda złotych z tytułu „trzynastek”

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacił tzw. trzynaste emerytury. Trafiły one do przeszło 385 tys. mieszkańców naszego regionu. Teraz do świadczeniobiorców docierają listy z decyzją waloryzacyjną i informacją o wypłaconej „trzynastce”.

 

 

Szczeciński oddział wypłacił prawie 254 tys. dodatkowych rocznych świadczeń na kwotę blisko 318 mln złotych. Natomiast koszaliński ZUS przekazała ponad 131 tys. „trzynastek”, w wysokości przeszło 164 mln złotych.

 

W kwietniu „13-tka”, a w listopadzie „14-tka”

Trzynaste świadczenie jest równe minimalnej emeryturze i w tym roku wynosi 1250,88 zł brutto. Dodatkowe pieniądze otrzymały osoby, które na 31 marca br. miały ustalone prawo do jednego ze świadczeń długoterminowych, np. emerytury, renty, czy zasiłku. Trzynasta emerytura wypłacana jest w takiej samej wysokości wszystkim uprawnionym. Natomiast w tym roku emeryci i renciści mogą liczyć na kolejne dodatkowe pieniądze. W listopadzie otrzymają tzw. czternastkę, której wysokość będzie zależała od podstawowego świadczenia. Pełną kwotę dostaną osoby, których np. emerytura nie przekracza 2900 zł brutto. Pozostali otrzymają „czternastkę” pomniejszoną zgodnie z zasadą „złotówka za złotówkę”.

 

W jednej kopercie dwie decyzje

Od kwietnia emeryci i renciści otrzymują listy z informacją o przyznaniu i wypłacie „trzynastki”. Przesyłka z ZUS zawiera też decyzję waloryzacyjną, czyli jak w poprzednim roku świadczeniobiorcy w jednej kopercie otrzymują obie informacje. Dostarczanie listów trwa.

 

 

 

 

Foto.: Archiwum

0 0 votes
Article Rating


Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments