XIX Międzynarodowy Festiwal “Muzyka w katedrze”

Prezydent Miasta Kołobrzeg Anna Mieczkowska oraz Regionalne Centrum Kultury w Kołobrzegu im. Zbigniewa Herberta zapraszają na XIX Międzynarodowy Festiwal “Muzyka w Katedrze“. Koncert pt. “Młodość i Romantyzm” – 11.07. (czwartek). godz.20:30.

Zapraszamy na drugi koncert festiwalu “Muzyka w Katedrze”. To jedna z trzech zaledwie okazji do wysłuchania utworzonej przez uczestników warsztatów Międzynarodowej Młodzieżowej Orkiestry Symfonicznej, nad poziomem wykonawczym której czuwa dyrygent z uznanym dorobkiem artystycznym oraz przyjaciel młodzieży – prof. Jan Miłosz Zarzycki. Po premierowym koncercie w Kołobrzegu orkiestra wystąpi w Kamieniu Pomorskim i Szczecinie.

MŁODOŚĆ I ROMANTYZM

Orkiestra XXVI Międzynarodowych Młodzieżowych Warsztatów Muzycznych
Międzynarodowa Młodzieżowa Orkiestra Symfoniczna
Jan Miłosz Zarzycki – dyrygent
Marta Gębska – skrzypce

Podczas tegorocznej edycji koncertów warsztatowych partie solowe wykona utalentowana młoda skrzypaczka Marta Gębska, która kształciła się m.in. pod kierunkiem swojego ojca, Andrzeja Gębskiego, wykonawcy owacyjnie oklaskiwanego podczas wcześniejszych edycji kołobrzeskiego festiwalu. Wirtuoz skrzypiec Konstanty Andrzej Kulka, również koncertujący niegdyś w Kołobrzegu powiedział o Marcie: “Marta Gębska jest nad wiek rozwiniętą młodą skrzypaczką o niesamowitym talencie, naturalnej wrażliwości muzycznej, pięknym dźwięku oraz rzadko spotykanym imperatywie gry.”, Zakhar Bron uznał ją za jeden z “najciekawszych talentów wśród polskich skrzypków młodego pokolenia”, Zbigniew Edward Zienkowski za “jedną z najwybitniejszych polskich skrzypaczek najmłodszego pokolenia”, a Józef Kański za “talent nadzwyczajny.”. Biorąc pod uwagę, że nad całością projektu czuwa dyrektor naczelny i artystyczny Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży, profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, finalista i laureat międzynarodowych konkursów muzycznych we Włoszech, w Hiszpanii i na Węgrzech, Jan Miłosz Zarzycki, spodziewać się można niezapomnianych wrażeń muzycznych. W programie: Uwertura fantastyczna “Bajka” Stanisława Moniuszki, Koncert skrzypcowy nr 1 fis-moll op. 14 Henryka Wieniawskiego oraz Arlezjanka – Suita orkiestrowa nr 1 G. Bizeta.

 

NOTY BIOGRAFICZNE:

Jan Miłosz Zarzycki – Dyrektor naczelny i artystyczny Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży, profesor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, finalista i laureat międzynarodowych konkursów muzycznych we Włoszech, w Hiszpanii i na Węgrzech. Członek Katedry Dyrygentury Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie. Dyrygował większością polskich orkiestr filharmonicznych. Koncertował w wielu krajach Europy, w USA i Meksyku. Nagrał dziesięć płyt, w tym trzy nominowane do Nagrody Muzycznej “Fryderyk”. Uhonorowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Nagrodą Specjalną w uznaniu nieocenionych zasług dla polskiej kultury muzycznej (2008), dyplomem za wybitne dokonania na rzecz dziedzictwa Fryderyka Chopina (2011), oraz Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis (2013).

Marta Gębska – urodzona się w 2002 roku w rodzinie muzyków. Od 2013 r. kształci się pod kierunkiem swojego ojca, Andrzeja Gębskiego, od 2017 r. w klasie wybitnego skrzypka i pedagoga prof. Romana Lasockiego. Laureatka Ogólnopolskich Przesłuchań klas Skrzypiec Centrum Edukacji Artystycznej (Grand Prix 2013), Ogólnopolskich Przesłuchań Zespołów Kameralnych CEA – wraz z trio fortepianowym (I nagroda 2014), konkursów ogólnopolskich w Gdańsku, Kielcach, Rybniku,Warszawie, Żywcu, Lublinie, Poznaniu oraz dwukrotnie Międzynarodowych Spotkań im. M. Ławrynowicza w Płocku (I nagroda 2013, 2017). Beneficjentka stypendiów dla uzdolnionych młodych artystów w tym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego “Młoda Polska 2015”. Debiutancką, solową płytę Marty Gębskiej – PER MUSICAM AD ASTRA wydano w 2018 r. (Dux). Gra na skrzypcach Gustave Vuillaumme 1923.

Prowadzenie koncertów: Beata Górecka

Bilety w cenie: 25 zł normalne i 20 zł ulgowe ( dzieci, młodzież, emeryci i renciści), z wyłączeniem koncertu finałowego (22.08.2019), do nabycia: w Regionalnym Centrum Kultury w Kołobrzegu im. Z. Herberta, ul. Solna 1 oraz przy wejściu do Bazyliki w czwartki godzinę przed koncertem. Bilety także na stronie www.kupbilecik.pl.

Bilety na koncert finałowy (22.08.2019) w cenie : 35 zł normalne i 30 zł ulgowe ( dzieci, młodzież, emeryci i renciści) do nabycia: w Regionalnym Centrum Kultury w Kołobrzegu im. Z. Herberta, ul. Solna 1 oraz przy wejściu do Bazyliki w czwartek, godzinę przed koncertem. Bilety także na stronie www.kupbilecik.pl

 

Fot. UM Kołobrzeg

0 0 votes
Article Rating


Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments