Wielkie święto w Mikołowie. 20 lat powiatu i 25 lat partnerstwa z niemieckim Neuss

Powiat mikołowski świętował w weekend jubileusz 20-lecia swojego istnienia. W ramach obchodów odnowiono umowę z niemieckim powiatem Neuss.

Okrągła rocznica utworzenia powiatu mikołowskiego zbiegła się w czasie z ćwierćwieczem współpracy gmin tworzących dziś powiat mikołowski i niemieckiego powiatu Neuss. Główne obchody obu jubileuszy odbyły się w drugi weekend września.

Przed budynkiem starostwa w Mikołowie zakopano kapsułę czasu, w której umieszczono: pięć złotych, 1 euro, gazety z obu państw oraz dokumenty związane z jubileuszem 25-lecia partnerstwa gmin powiatu mikołowskego i Neuss. W mieście zorganizowano także konferencję, podczas której przypomniano najważniejsze wydarzenia, które doprowadziły do pojawienia się na administracyjnej mapie Polski powiatu mikołowskiego.

Odnowienie umowy partnerskiej pomiędzy obydwoma powiatami odbyło się 14 września w Ornontowicach. Dokument podpisali starostowie Mirosław Duży i Hans Jurgen Petrauschke. W gminie Wyry przed Domem Kultury w Gostyni zasadzono krzew lilaka śnieżnobiałego, upamiętniający 25-lecie współpracy samorządów.

„Te białe kwiaty, które tu zakwitną, to będą nasze serca, myśli i życzenia wobec naszych partnerów z Reńskiego Powiatu Neuss” – mówił starosta mikołowski Mirosław Duży.

W ramach obchodów na mikołowskim rynku pojawiły się stoiska promocyjne pięciu tworzących go gmin, odbyły się również pokazy strażackie i koncerty. Z kolei w MDK w Łaziskach Górnych odbył się wernisaż prac artystów z Neuss oraz koncert uczniów z tamtejszej szkoły muzycznej.

 

Fot. Siemyśl

0 0 votes
Article Rating


guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments