Wielki Tydzień przeżywany w domach. Święconka tradycyjna inaczej

Biskup Edward Dajczak, ordynariusz diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, wydał wskazania odnośnie sprawowania czynności liturgicznych Wielkiego Tygodnia. „Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że dramatyczny apel „Zostań w domu” nie może mieć wyjątków” – napisał duchowny w poczuciu odpowiedzialności za zdrowie i życie wiernych Kościoła.

 

W Wielkim Tygodniu kapłani będą spowiadali wiernych z zachowaniem zalecanych środków bezpieczeństwa i ostrożności. W kościele nie może przebywać jednocześnie więcej niż 5 osób, a nieletni przebywać pod opiekę dorosłych. Aby uniknąć kolejek trzeba się mawiać telefonicznie. Zamiast konfesjonałów miejscem sakramentu może być zakrystia, salka parafialna lub inne pomieszczenie.

Komunię świętą można przyjąć poza liturgią do Wielkiej Środy włącznie. W Wielki Czwartek i Wielki Piątek będzie udzielana tylko chorym, a w Wielką Sobotę – jedynie umierającym. Okres, w którym jest możliwe przyjęcie Komunii Wielkanocnej, trwa do 7 czerwca br.

Biskup Edward Dajczak zachęca wiernych do własnoręcznego przygotowania palm w domach w gronie rodzinnym, co może być okazją do wspólnej modlitwy i katechezy. Z kolei uczestnictwo w Mszy Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek, w Liturgii na cześć Męki Pańskiej w Wielki Piątek oraz w Wigilii Paschalnej nie jest obowiązkowe. Nadto dyspensa od uczestnictwa w niedzielnej mszy świętej obejmuje również Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego. Wierni zachęcani są do uczestnictwa w celebracjach Wielkiego Tygodnia za pośrednictwem Internetu, na przykład portalu www.dobremedia.org.

 

WIĘCEJ INFORMACJI O EPIDEMII ZNAJDZIESZ W NASZEJ ZAKŁADCE KORONAWIRUS

 

W Wielką Sobotę nie odbędzie się tradycyjne błogosławieństwo pokarmów na stół wielkanocny. Obrzęd ten parafianie mogą odprawić w swych domach przed śniadaniem wielkanocnym.

 

„Kościół Powszechny znalazł się w nadzwyczajnej sytuacji. Pierwszy raz od wielu wieków Ojciec Święty będzie sprawował Liturgię Wielkiego Tygodnia bez szerszego udziału wiernych, z wyjątkiem asysty liturgicznej” – pisze bp Edward Dajczak o wyjątkowych ze względu na stan epidemii celebracjach religijnych przed Wielkanocą.

0 0 votes
Article Rating


guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments