V Międzynarodowe Konfrontacje Baletowe za nami [FOTO]

W dniach 5-7.04.2019 r. Kołobrzeg stał się stolicą baletu. Z całej Polski oraz z Niemiec przyjechały dzieci i młodzież, aby porównać swoje osiągnięcia z rówieśnikami. Podczas dwóch pierwszych dni Konfrontacji ponad 400 uczestników wzięło udział w konkursie indywidualnym i prezentacjach zespołowych.

Miłośnicy sztuki baletowej konkurowali w różnych kategoriach wiekowych (7-18 lat) i stylach tanecznych np. tańcu klasycznym, współczesnym, charakterystycznym. Oceniało ich znakomite jury w skład którego weszli: Zofia Rudnicka – przewodnicząca, pedagog, choreograf z Uniwersytetu Muzycznego F.Chopina w Warszawie; Klaudia Carlos wykładowca Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie, dziennikarka telewizyjna; Fabian Michaux (Francja) tancerz, solista Opery Poznańskiej; Ana Kipshidze (Gruzja) tancerka, solistka Teatru Narodowego w Warszawie; Karolina Cichy-Szromnik tancerka z Opery na Zamku w Szczecinie, pedagog Państwowego Ogniska Baletowego w Szczecinie. Jednym z elementów odbywających się Konfrontacji były warsztaty tańca klasycznego, które pozwoliły młodym adeptom sztuki baletowej podnieść swoje umiejętności techniczne.

Największą niespodzianką jubileuszowej edycji była Gala Baletowa z udziałem: Stelli Walasik i Fabiana Michaux solistów Teatru Wielkiego w Poznaniu, Any Kipshidze i Eduarda Bablidze solistów Opery Narodowej w Warszawie oraz Natsuki Katayama i Roberta Kędzińskiego z Opery Wrocławskiej. Wraz z nimi wystąpili laureaci V Międzynarodowych Konfrontacji Baletowych na czele ze zdobywczynią Grand Prix Martą Wróbel z Wrocławia. Galę Baletu brawurowo poprowadził Oskar Świtała były tancerz, dziennikarz, miłośnik sztuki. Gościem specjalnym Konfrontacji była utytułowana tancerka baletowa Françoise Duboc (hrabina de Caulaincourt) reprezentująca Międzynarodową Radę Tańca CID przy Unesco w Paryżu. Dzięki patronatowi tej organizacji wyróżniające się tancerki z Ogniska Baletowego w Kołobrzegu i Akademii Sztuki Baletowej w Sopocie otrzymały certyfikaty, które są pierwszym szczeblem do osiągnięcia przepustki do świata sztuki dla tancerzy z prywatnych szkół.

Dyrektorem artystycznym jubileuszowej edycji Konfrontacji był Jacek Walasik założyciel i dyrektor Akademii Sztuki Baletowej w Sopocie, były artysta baletu przez wiele lat związany z teatrami we Francji ( m.in. Moulin Rouge), Szwajcarii; dyrektor teatrów Panache i Trendy, a obecnie choreograf i pedagog tańca klasycznego. Podkreślał on, że to jedyny konkurs w województwie zachodniopomorskim, w którym okazję do zaprezentowania się mają uczniowie tanecznych szkół prywatnych, ognisk baletowych i ośrodków kultury, a nie tylko publicznych szkół baletowych, jak to jest w innych konkursach. Pomysłodawcą i dyrektorem Międzynarodowych Konfrontacji Baletowych jest Iwona Vetter, od17 lat prowadząca Ognisko Baletowe w Kołobrzegu. Jubileuszowa V edycja Międzynarodowych Konfrontacji Baletowych odbyła się pod Patronatem Anny Mieczkowskiej Prezydent Miasta Kołobrzeg, Tomasza Tamborskiego Starosty Powiatu Kołobrzeskiego, CID Międzynarodowej Rady Tańca przy UNESCO w Paryżu. Współpracowano z Regionalnym Centrum Kultury w Kołobrzegu oraz TVP3 Szczecin i lokalnymi mediami. Organizatorzy dziękują sponsorom i wszystkim miłośnikom baletu za pomoc organizacyjną, finansową i rzeczową.

Zadanie zrealizowano dzięki wsparciu finansowemu Gminy Miasto Kołobrzeg
i wsparciu finansowym Województwa Zachodniopomorskiego

 

Fot. UM Kołobrzeg

0 0 votes
Article Rating


Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments