Uwaga na zwierzęta na drodze

W dniu wczorajszym na drodze wojewódzkiej nr 112 doszło do potrącenia sarny przez samochód ciężarowy. W okresie zimowym zwierzęta poszukają pożywienia przez co częściej oddalają się od kompleksów leśnych i przemieszczają się pomiędzy nimi co przyczynia się do ich obecności na drogach przecinających lasy bądź łąki.

 

 

Trzeba pamiętać, że zdarzenia z udziałem zwierząt mają miejsce zarówno na drogach wojewódzkich jak i na trasach szybkiego ruchu. Takie kolizje odnotowuje się nie tylko w późnych godzinach wieczornych i po zapadnięciu zmierzchu, ale też wczesnym porankiem.

Na terenie gminy Kołobrzeg wiele dróg posiada znaki drogowe ostrzegające o pojawianiu się zwierzyny dzikiej, bądź zwierząt gospodarskich. Poruszając się po drogach, przy których umieszczone są takowe znaki, należy zachować szczególną ostrożność, uważnie obserwować drogę i jej otoczenie, a co najważniejsze – zwolnić. Należy pamiętać, że zwierzęta, zwłaszcza dzikie, poruszają się własnymi ścieżkami, w związku z czym zalecamy zachowanie ostrożności i rozwagi, szczególnie przy poruszaniu się po drodze w pobliżu lasów.

W przypadku, gdy jednak dochodzi do zderzenia ze zwierzęciem, należy pamiętać o zachowaniu niezbędnych środków ostrożności, a przede wszystkim:
• Zabezpieczyć miejsce zdarzenia – zjechać na pobocze, włączyć światła awaryjne i wystawić trójkąt ostrzegawczy;
• Wezwać na miejsce zdarzenia Policję;
• W przypadku, gdy na skutek zdarzenia są ranni należy udzielić im pomocy, wezwać Pogotowie Ratunkowe;
• W żadnym wypadku nie należy podchodzić do potrąconego zwierzęcia, gdyż ranne może zaatakować.

Policjanci apelują do wszystkich kierowców o dostosowanie prędkości do obowiązujących na drodze znaków, ale i też do panujących warunków atmosferycznych i drogowych.
Pamiętaj Twoje bezpieczeństwo, w dużej mierze, zależy od Ciebie!

 

 

Źródło.: KPP Kołobrzeg

0 0 votes
Article Rating


guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments