Szpital Wojewódzki wykonuje na darmowe badania na COVID – 19. Wciąż są jeszcze wolne miejsca.

Jesteś mieszkańcem województwa zachodniopomorskiego? Nie masz objawów koronawirusa, a chciałbyś sprawdzić, czy masz już za sobą zakażenie i tym samym nabyłeś czasową odporność? Jesteś w wieku produkcyjnym? Skorzystaj z darmowych badań, które proponuje Szpital Wojewódzki w Koszalinie.

 

 

Szpital Wojewódzki w Koszalinie realizuje Zachodniopomorski Program Monitorowania i Prewencji Epidemii Koronawirusa SARS-CoV-2 i Choroby COVID-19. Program ma na celu identyfikację osób po kontakcie z wirusem SARS CoV-2 odpowiedzialnego za chorobę COVID-19 oraz weryfikację aktywności tego zakażenia metodą molekularną.

Do tej pory w SWK na badania zarejestrowało się 5.300 mieszkańców Koszalina i regionu. Przypomnijmy, SWK ma przebadać docelowo 10 tysięcy osób, a więc wciąż są dostępne miejsca dla tych chętnych, którzy do tej pory nie skorzystali z darmowego badania na COVID-19.

Zachęcamy indywidualne osoby, ale też firmy z Koszalina i regionu, które chciałyby zgłosić na testy swoich pracowników. Z naszej strony deklarujemy gotowość do tego, by przy zgłoszeniu większej liczby osób do badań, przyjechać na miejsce, by takie badania przeprowadzić w zakładzie pracy. Wystarczy się z nami skontaktować – szczegóły są dostępne na stronie internetowej SWK.

Przypominamy, w badaniu mogą wziąć udział kobiety w wieku od 18 do 59 lat (decyduje rok urodzenia) oraz mężczyźni w wieku od 18 do 64 lat (decyduje rok urodzenia).

W celu zgłoszenia się do Programu można dzwonić pod nr telefonu: 690 408 761 w godzinach 8:00 – 14:30 (przerwa: 12:00-12:30) lub 94/34 88 344 w godzinach 9:30- 14:00.

Na stronie internetowej SWK, w zakładce „Zachodniopomorski Program Monitorowania i Prewencji Epidemii Koronawirusa SARS-CoV-2 i Choroby COVID-19″ jest dostępna ankieta. Warto wcześniej – przed zgłoszeniem się do punktu pobrań – wydrukować ją i wypełnić (ankietę można też otrzymać i wypełnić w punkcie pobrań, który zostanie wskazany dla danej osoby podczas rejestracji telefonicznej). Wszelkie informacje w sprawie ankiety i rejestracji można uzyskać pod wskazanymi wcześniej numerami: 690 408 761, 94/34 88 344.

Badanie jest prowadzone w dwóch etapach.

W pierwszym etapie pobierana jest próbka krwi, celem oznaczenia obecności przeciwciał wczesnych (zwanych IgM) oraz późnych (zwanych IgG) przeciw SARS CoV-2. Badanie to pozwoli na wykrycie kontaktu z koronawirusem, włączając identyfikacje osób zakażonych bezobjawowo lub skąpoobjawowo, które mogły być źródłem infekcji dla innych oraz badanie przesiewowe osób, które mogły mieć kontakt z zakażonymi SARS-CoV-2.

W przypadku wykrycia obecności przeciwciał – drugim etapem badania (wykonywanym tylko u osób u których wykryto przeciwciała IgM lub IgG) będzie badanie molekularne, bezpośrednio wykrywające materiał genetyczny SARS-CoV-2, polegające na wykonaniu wymazu z nosogardzieli. Badanie to pozwoli zidentyfikować osoby aktywnie zakażone (wynik dodatni), szczególnie w grupie osób zakażonych bezobjawowo lub skąpoobjawowo.

Gdy osoba zarejestrowana już na badanie, nie może zgłosić się w umówionym terminie, prosimy o kontakt i zgłoszenie na adres mailowy: katarzyna.pawliszyn@swk.med.pl .

0 0 votes
Article Rating


guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments