Szlachetna służba psów: Kynologia policyjna w polskim systemie bezpieczeństwa

Wielu twierdzi, że to najlepsi przyjaciele człowieka. Jednak pewne jest, że ich pomoc to niezmiernie ważna część działań policyjnych. Psy służbowe, bo to o nich mowa, wykorzystywane są do tropienia, patrolowania i wyszukiwania zapachów.

 

Historia tresury policyjnych psów służbowych rozpoczyna się w powojennej Polsce od 1945 r. Założycielskim ośrodkiem szkolącym psy była Szkoła Przewodników i Tresury Psów Milicyjnych utworzona w Junikowie pod Poznaniem. Obecnie jedynym ośrodkiem specjalizującym się w szkoleniu przewodników i tresurze psów służbowych w kraju jest Zakład Kynologii Policyjnej Centrum Szkolenia Policji w Legionowie.

Psy służbowe w Policji wykorzystywane są w służbie prewencyjnej i kryminalnej. Są to m.in. psy kategorii:

– patrolowo-tropiącej – używane w służbie patrolowej do przeszukania terenu i pomieszczeń, pościgu za osobą oraz podczas zasadzek. Stanowią także pomoc przy wykonywaniu czynności interwencyjnych, zatrzymywaniu osób, doprowadzaniu i konwojowaniu;
– patrolowej – realizują zadania prewencyjne;
– bojowej – używane w służbie kontr terrorystycznej;
– tropiącej – używane do tropienia śladów ludzkich na miejscu zdarzenia oraz przeszukiwania terenu w celu odnalezienia osób zaginionych;
– do zadań specjalnych takich jak: wyszukiwanie zapachu narkotyków, materiałów wybuchowych, broni palnej i amunicji, zwłok ludzkich na lądzie, zwłok ludzkich na wodzie.

Istnieje także nowa metoda szkolenia psów tropiących w Zakładzie Kynologii Policyjnej CSP w Legionowie, która stosuje założenia mantrailingu. Dzięki tej metodzie zwierzęta uczą się indywidualnego tropienia osoby i jej identyfikacji na końcu śladu. Według założeń pies jest w stanie odnaleźć ślad pozostawiony przez człowieka nawet kilkanaście dni wcześniej. Obecnie 5 psów (2 bloodhoundy i 3 posokowce bawarskie) tej kategorii znajdują się w Sekcji Przewodników Psów Specjalnych MTR Wydziału Poszukiwań i Identyfikacji Osób Biura Kryminalnego Komendy Głównej Policji. Dwa z nich udzielały pomocy funkcjonariuszom Komendy Powiatowej Policji w Kołobrzegu podczas poszukiwań zaginionego Sebastiana Jakubczak.

Dzięki regulacjom prawnym kompleksowo ustalono kwestie zwierząt w służbie policyjnej m.in. zasady żywienia, wykonywania zabiegów profilaktycznych i leczenia, ale także status zwierząt wycofanych ze służby i objęcie ich zasłużoną „emeryturą”.

 

 

Foto: KPP Kołobrzeg

0 0 votes
Article Rating


Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments