Światowy Dzień Morza: Wartość i znaczenie słonych wód

Każdego roku 28 września obchodzimy Światowy Dzień Morza, święto dedykowane naszym oceanom i mórz oraz ich ogromnemu wpływowi na życie na Ziemi. To doskonała okazja, aby zastanowić się nad znaczeniem i wartością tych wodnych obszarów, które stanowią integralną część naszego ekosystemu i naszego życia codziennego.

 

 

 

Morza i oceany stanowią około 71% powierzchni naszej planety, a jednocześnie są największymi znanymi ekosystemami. Dlatego też Światowy Dzień Morza przypomina nam, że powinniśmy doceniać i chronić te ogromne zbiorniki wody, które wpływają na nasze życie na wiele różnych sposobów.

Życie na Ziemi  jest w dużej mierze zależne od  wód. Są domem dla niezwykle różnorodnych ekosystemów morskich, w tym raf koralowych, lasów wodorostów, i wielu gatunków zwierząt. Woda morska jest źródłem pożywienia dla miliardów ludzi na całym świecie, a rybołówstwo stanowi podstawę życia wielu społeczności nadmorskich.

 

 

Światowy Dzień Morza to także doskonała okazja do podkreślenia roli wód w transporcie międzynarodowym. Około 80% światowego handlu odbywa się za pośrednictwem morskich szlaków handlowych, co przyczynia się do globalnego rozwoju gospodarczego.

Niestety, morza jak i oceany są zagrożone przez różne czynniki, w tym zanieczyszczenie plastikiem, nadmierny połów ryb, spadek bioróżnorodności, a także zmiany klimatu. Warto zaznaczyć, że zmiany klimatu wpływają na morza często negatywnie, podnosząc poziom morza, co zagraża wybrzeżom i mieszkańcom przybrzeżnych obszarów.

 

 

Światowy Dzień Morza przypomina nam o pilnej potrzebie ochrony i zrównoważonego zarządzania wodami. To zadanie wymaga współpracy na szczeblu międzynarodowym, a także zaangażowania każdego z nas. Istnieje wiele działań, które można podjąć, aby wspomóc ochronę, takie jak redukowanie plastikowej konsumpcji, wsparcie dla zrównoważonego rybołówstwa, czy też promowanie działań na rzecz zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych.

 

 

 

Foto: Joanna Szychowska

 

 

Redaktor Marek Łagocki

0 0 votes
Article Rating


Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments