Społecznicy zrealizują ponad 500 projektów

O pierwszych działaniach Społeczników usłyszymy już w lipcu. Kolejna szansa na środki z programu jeszcze w te wakacje. W tym tygodniu beneficjenci podpisują umowy, a z najbardziej aktywnymi mieszkańcami Pomorza Zachodniego spotyka się Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego reprezentowany przez Jarosława Rzepę, Janusza Gromka oraz Stanisława Wziątka. Przyznane 2,5 mln zł dofinansowania w rozstrzygniętych naborach pozwoli na realizację ponad 500 projektów.

Zmiany in plus
Tegoroczna odsłona „Społecznika” różni się od poprzednich. Od tego roku jest to program trzyletni, który umożliwia ciągłą realizację inicjatyw, bez przerwy na przełomie sezonu jesienno-zimowego i zimowo-wiosennego. Nowością w programie jest również inny niż dotychczas podział środków pomiędzy filarami. Od roku 2019 dwa miliony zł zostały przeznaczone na mikrodotacje i jeden milion zł na regionalne inicjatywy obywatelskie (wcześniej po 1,5 mln zł na każdy filar). Wyższa jest także kwota mikrodotacji, jaką można pozyskać. Teraz wynosi ona 4 tys. zł. To o tysiąc złotych więcej niż dotychczas.

Będzie się działo
Tegoroczne nabory zarówno na mikrodotacje, jak i regionalne inicjatywy obywatelskie, ruszyły w maju. Społecznicy poprawnie złożyli w sumie 1161 wniosków.

Przyznane dofinansowanie pozwoli na organizację m.in. imprez sportowo-rekreacyjnych, ultramaratonu rowerowego wokół Zalewu Szczecińskiego, spływu kajakowego, turnieju gier planszowych, akcji profilaktycznych. Powstaną też strefy rekreacji.

Społecznicy o swoich działaniach informują m.in. w mediach społecznościowych na profilu Programu Społecznik. Posługują sie też takimi odnośnikami (hasztagami): #Pomorze Zachodnie, #ProgramSpołecznik, #społecznik, #KARR.

Wszyscy mają szansę
W ramach mikrodotacji dofinansowanie przyznano 506 projektom. Na potrzeby programu, region został podzielony na pięć subregionów, by pieniądze mogły trafić do każdego powiatu i gminy Pomorza Zachodniego. W tym roku łączna kwota wsparcia wyniosła 1 991 572,68 zł.

W internetowym głosowaniu mieszkańców wybrano do dofinansowania 46 regionalnych inicjatyw obywatelskich, w tym 20 o charakterze powiatowym oraz 26 inicjatyw o charakterze regionalnym. Udzielone dofinansowanie wyniesie 459 tys. zł. Oznacza to, że zaplanowany budżet na ten filar nie został w całości wykorzystany. W związku z tym w wakacje zostanie ogłoszony drugi nabór wniosków.

Kolejne nabory w Programie Społecznik odbędą się jesienią. Społecznicy będą mogli składać wnioski na działania w 2020 roku w terminie od 14 października do 4 listopada 2019 r.

Spotkania z Zarządem
W tym tygodniu (24-30.06.) Społecznicy podpisują pierwsze umowy gwarantujące przyznanie dotacji. Z autorami dofinansowanych projektów w poszczególnych miejscowościach spotkają się: Wicemarszałek Województwa Zachodniopomorskiego Jarosław Rzepa oraz Członkowie Zarządu Stanisław Wziątek oraz Janusz Gromek.

Spotkania zaplanowano w Kołobrzegu, Koszalinie, Wałczu, Choszcznie, Drawsku Pomorskim, Świdwinie, Koszalinie, Goleniowie, Policach i Gryficach.

Bądź na bieżąco
Szczegółowe informacje o Programie Społecznik oraz wynikach naborów można znaleźć na:

Program Społecznik realizowany jest w formule regrantingu. Oznacza to, że Samorząd Województwa Zachodniopomorskiego w ramach otwartego konkursu ofert wyłonił operatora programu. Funkcję tę pełni Koszalińska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A.

Wyniki:
http://www.wws.wzp.pl/program-spolecznik/wyniki-i-naboru-w-filarze-mikrodotacje

0 0 votes
Article Rating


Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments