Służba zdrowia w potrzebie. Słaba dostępność i biurokracja [FILMY]

KoszalinInfo TV: – Uważamy, że to temat priorytetowy, bo widzimy, co przez cztery lata zrobił PiS – grzmiał w poniedziałek (30 września) senator Piotr Zientarski, kandydat nr 1 listy Koalicji Obywatelskiej (KO) w okręgu wyborczym nr 40. Tolerowanie mafii lekowej, długie kolejki w szpitalnych oddziałach ratunkowych (SOR) i po raz pierwszy od wielu lat spadająca długość życia w Polsce to przejawy deformy na polu ochrony zdrowia.

Parlamentarzysta Platformy Obywatelskiej nadzieje na poprawę w regionie widzi w zwiększeniu liczby ambulansów w terenowych oddziałach Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego, przeniesieniu dyżurów nocnych i świątecznych do podstawowej opieki zdrowotnej zamiast obciążać SOR-y i zatrudnienie w szpitalu wojewódzkim w Koszalinie lekarzy rezydentów do działań medycznych. Piotr Zientarski to obecnie członek Rady Społecznej tej lecznicy.

 

 

– Polski system służby zdrowia jest chory, co jako pacjent diabetologiczny odczuwam osobiście – oświadczył Tomasz Czuczak, startujący do sejmu z drugiego miejsca w tym samym okręgu.

Uważa, że państwo nie zapewnia dostępu do nowych leków i terapii, np. pomp insulinowych, które są u nas luksusem, gdy powszechne w krajach unijnych. Oburza go, że od dwóch lat nie działa przychodnia endokrynologiczna, więc chorzy muszą płacić 100-200 złotych za prywatną wizytę u lekarza specjalisty albo jechać do szpitala poza Koszalinem. Zaatakował również system biurokracji.

– Powinni to robić asystenci lekarzy, aby ci zajmowali się leczeniem pacjentów, a nie wypełnianiem dokumentów medycznych na potrzeby Narodowego Funduszu Zdrowia – stwierdził kandydat KO.

 

 

Tomasz Czuczak zasiada w Radzie Społecznej Specjalistycznego Zespołu Gruźlicy i Chorób Płuc w Koszalinie. Boli go, że lecznica ma problemy finansowe, choć w odróżnieniu od innych w poprzednich latach nie była placówką zadłużoną.

Barbara Grygorcewicz, pierwsza kobieta z nr 4 na liście KO do sejmu, chce m.in. przywrócenia refundacji programu „in vitro” jako metody skutecznej i powszechnie dostępnej dla każdej pary bezdzietnej, lecz jako wybór, a nie przymus. Stawia także na podniesienie znaczenia profilaktyki prozdrowotnej, w tym skutecznego lansowania programu zdrowego żywienia w szkołach.

0 0 votes
Article Rating


guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments