Samorządy podnoszą jakość edukacji. 15 partnerów w fabryce kompetencji [FOTO]

Groźba strajku nauczycieli nie przeszkadza samorządowcom we współpracy na rzecz poprawy jakości edukacji. W środę (3 kwietnia) w koszalińskim ratuszu przedstawiciele powiatów i gmin z Koszalińsko-Kołobrzesko-Białogardzkiego Obszaru Funkcjonalnego podpisali umowę w sprawie wspierania kształcenia ogólnego i upowszechnienia edukacji przedszkolnej.

Wspólny projekt nosi nazwę „Fabryka Kompetencji Kluczowych”. Partnerami są gminy: Koszalin, Będzino, Białogard, Biesiekierz, Bobolice, Karlino, Mielno, Polanów, Sianów, Świeszyno, Tychowo, Ustronie Morskie oraz dwa powiaty – białogardzki i kołobrzeski. Realizacja, która obejmie 28 szkół podstawowych i dwa licea ogólnokształcące, planowana od 1 września br. do 30 września 2021 roku.

4084 dziatwy szkolnej ma podnieść swoje kompetencje na potrzeby zatrudnienia. Najważniejsze we wdrażaniu projektu będą: indywidualne podejście do ucznia, stałe podnoszenie kwalifikacji przez nauczycieli, nowoczesne wyposażenie placówki i większe znaczenie doradztwa zawodowego. Zachętą do współpracy samorządów na polu edukacji były kiepskie wyniki egzaminów maturalnych, bo zachodniopomorscy uczniowie byli na ostatnim miejscy pod względem zdawalności.

Wśród potencjalnych beneficjentów jest gmina Biesiekierz, gdzie funkcjonują trzy szkoły podstawowe i jedno przedszkole. Ponad stuosobowa kadra otacza opieką blisko pół tysiąca dzieci i młodzieży.

– Do projektu zaproponowana jest największa placówka w Starych Bielicach, w której zaszły wielkie zmiany – powiedział Andrzej Leśniewicz, wójt gminy Biesiekierz. – Powstaje nowa sala gimnastyczna i kompleks boisk ze wsparciem rządowym i samorządowym. Szkoła zaczyna być wiodącą, choć długo była zaniedbana. Poprzednia dyrekcja nie była tak kreatywna jak nowe kierownictwo szkoły. Wspólna inicjatywa samorządowa w naszym przypadku ma szansę wzmocnić potencjał szkoły i możliwości pozyskiwania uczniów w następnych latach. Przypomnę, że w Starych Bielicach mieszka już dwa tysiące ludzi.

Dokument podpisany przez 15 partnerów trafi do Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Szczecinie. Ma szansę uzyskać dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego w wysokości blisko 5,5 miliona złotych. Uwzględniając wymagany wkład własny (10 procent), wartość realizowanego projektu wyniesie ponad 6,74 mln zł.

Fot. UM Koszalin

0 0 votes
Article Rating


Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments