Regulacje przepisów dotyczących hulajnóg elektrycznych

Ustawa z dn. 30 marca 2021 r. o zmianie ustawy- Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw zdefiniowała m.in. urządzenia takie jak hulajnoga elektryczna, urządzenie transportu osobistego, urządzenie wspomagające ruch.

 

-Hulajnoga elektryczna– pojazd napędzany elektrycznie, dwuosiowy, z kierownicą, bez siedzenia i pedałów, konstrukcyjnie przeznaczony do poruszania się wyłącznie przez kierującego znajdującego się na tym pojeździe (pkt 47b)
-Urządzenie transportu osobistego – pojazd napędzany elektrycznie, z wyłączeniem hulajnogi elektrycznej, bez siedzenia i pedałów, konstrukcyjnie przeznaczony do poruszania się wyłącznie przez kierującego znajdującego się na tym pojeździe (pkt 47c) – m.in. deskorolki elektryczne, elektryczne urządzenia samopoziomujące
-Urządzenie wspomagające ruch – urządzenie lub sprzęt sportowo-rekreacyjny, przeznaczony do poruszania się osoby w pozycji stojącej, napędzane siłą mięśni (pkt 18a) – m.in. rolki, wrotki, deskorolka, hulajnoga.

Dodano także nową jednostkę redakcyjną w ustawie Kodeks wykroczeń:
-Kto, kierując rowerem, hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego albo poruszając się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch na chodniku lub drodze dla pieszych, nie porusza się z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego lub nie ustępuje pierwszeństwa pieszemu, podlega karze grzywny albo karze nagany (art. 86a)
Powyższe przepisy wchodzą w życie z dniem 20 maja 2021 r.
Wszystkie regulacje dotyczące w/w urządzeń elektrycznych i wspomagających opublikowano w Dzienniku Ustaw z dn. 19 kwietnia 2021 r. poz. 720, ustawa z dn. 30 marca 2021 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw.

Czytaj tutaj: https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp…

 

 

 

 

Źródło.: KPP Kołobrzeg

0 0 votes
Article Rating


Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments