Regionalny program na rzecz profilaktyki HPV. W realizacji pomogą unijne fundusze

Rak szyjki macicy to jeden z najgroźniejszych nowotworów w Polsce. Choć diagnostyka w ostatnim czasie poprawiła się, to jednak zachorowalność wciąż jest za wysoka. Połowa kobiet, u których wykryto chorobę umiera w ciągu 5 lat. Urząd Marszałkowski – chcąc zmienić te niekorzystne statystyki – przyjął Regionalny Program Zdrowia skierowany na profilaktykę zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego. Realizowany ma być w latach 2021-2022, a w jego wdrożeniu pomogą unijne fundusze RPO WZ 2014-2020.

 

Bezpłatny program skierowany będzie do dziewcząt w wieku 12 lat zamieszkujących Pomorze Zachodnie. Przewidziano w nim szczepienia, którymi objętych zostanie ok. 30% populacji zachodniopomorskich 12-latek. To ponad 5 tys. dziewcząt. Ważnym element przedsięwzięcia stanowić ma również edukacja zdrowotna dotycząca profilaktyki dla uczestniczek programu i ich rodziców oraz opiekunów prawnych. Budżet programu wyniesie 6,5 mln zł. Fundusze pochodzić będą z Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020 z osi dedykowanej wdrażaniu przedsięwzięć wczesnego wykrywania wad rozwojowych i rehabilitacji dzieci z niepełnosprawnościami oraz zagrożonych niepełnosprawnością. Wybór realizatora działań zaplanowano na IV kwartał 2020 roku.

Chcemy doprowadzić do zmniejszenia liczby zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego i zapadalności na nowotwór szyjki macicy. W Polsce szczepienia przeciwko HPV nie są finansowane przez Ministerstwo Zdrowia, ale zostały wpisane w powszechny kalendarz szczepień ochronnych jako zalecane. Ten bezpłatny program ma zwiększyć dostępność do skutecznej szczepionki, bo to jeden z najistotniejszych sposobów profilaktyki choroby – podkreśla marszałek województwa Olgierd Geblewicz.

Występowanie raka szyjki macicy nadal stanowi poważny problem onkologiczny zarówno w Polsce, jak i na świecie. To trzeci co do częstości nowotwór złośliwy wśród kobiet. Rocznie na świecie diagnozowanych jest około 570 tys. nowych przypadków raka szyjki macicy. Z tego powodu – w skali globalnej – umiera ponad 310 tys. kobiet. W Polsce w 2018 roku wskaźnik zachorowalności na raka szyjki macicy związanego z zakażeniem HPV wynosił 9,4 na 100 tys. kobiet. Według danych Krajowego Rejestru Nowotworów w 2017 roku w Polsce na raka szyjki macicy zachorowało 2,5 tys. kobiet, a 1,6 tys. zmarło. W tym samym czasie w województwie zachodniopomorskim chorych było 114 kobiet, zmarło 84.

 

 

Foto.: Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

0 0 votes
Article Rating


Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments