Psi “Gliniarze” w Kołobrzegu

Popularne stwierdzenie „pies najlepszym przyjacielem człowieka” w naszej formacji nabiera jeszcze głębszego wymiaru. Są to „gliniarze”, którzy pomimo iż nie noszą munduru, w wielu przypadkach są niezastąpieni. Potrafią błyskawicznie dogonić przestępcę, wskazać drogę ucieczki lub miejsce jego ukrycia. Odwaga i oddanie psów policyjnych, połączona ze specjalistycznym wyszkoleniem, stanowi niezwykle cenne wsparcie dla funkcjonariuszy, nawet w najtrudniejszych wyzwaniach z jakimi muszą się mierzyć.

 

Policjanci z Zespołu Przewodników Psów Służbowych Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Kołobrzegu systematycznie pracują nad formą oraz umiejętnościami swoich czworonożnych przyjaciół, z którymi na co dzień pełnią służbę.

Aby psy mogły pracować w naszych szeregach, muszą posiadać odpowiednie predyspozycje. Jest to skrupulatnie sprawdzane jeszcze przed zakupem czworonoga. Później pies wraz ze swoim przewodnikiem trafia na kurs, po ukończeniu którego otrzymują atest i od tej chwili mogą wspólnie wykonywać zadania służbowe. Policjanci, którzy decydują się na pracę ze zwierzętami, muszą mieć do nich odpowiednie podejście. Oprócz stanowczości, muszą po prostu je lubić, natomiast nie mogą się ich bać. Warunkiem sukcesu jest świetnie wyszkolony i zgrany duet przewodnik i pies służbowy. Cyklicznie ćwiczenia jakim są poddawane doskonalą posiadane już umiejętności i pozwalają na wprowadzanie nowych elementów.

W kołobrzeskiej Komendzie służbę pełnią 4 psy, wśród których są patrolowo-tropiące i do wyszukiwania narkotyków. Trzy psy w wieku 7 lat nazywają się Icz, Kastor i Jedynak, najmłodszym z naszych psiaków jest Macher, ma dopiero 4 lata.

W 2020 roku dzięki odpowiedniemu zgraniu policyjnych duetów i świetnemu wyszkoleniu 32 tropienia uzyskały pozytywny wynik, to znaczy, że praca psów i przewodników doprowadziła do sprawców czynów zabronionych, miejsca skąd oddalił się pojazdem lub znalezienia przywłaszczonych fantów. Ponadto w minionym roku psi „gliniarze” ujawnili znaczne ilości narkotyków, w tym m.in. 88 sztuk tabletek ecstazy.

Przez lata wspólnej służby pomiędzy przewodnikiem, a psem służbowym rodzi się silna więź. Psy stają się członkami rodzin. Gdy przechodzą na emeryturę, w domu przewodnika otoczone miłością, mogą liczyć na troskliwą opiekę aż do końca życia.

 

 

 

Źródło.: KPP Kołobrzeg

0 0 votes
Article Rating


guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments