Przejście dla pieszych – azyl bezpieczeństwa pieszego czy nie?

Nasze bezpieczeństwo podczas przechodzenia przez przejście dla pieszych w dużej mierze zależy od nas samych. Dlatego Policja przypomina i ostrzega pieszych i kierowców jak zachować się w obrębie przejścia dla pieszych. Jest to szczególnie ważne w okresie świąteczno – noworocznym gdzie ruch zarówno pieszych jak i pojazdów się zwiększa, a widoczność jest ograniczona przez szybko zapadający zmrok oraz warunki atmosferyczne.


NIE WCHODŹ NAGLE NA JEZDNIĘ. JEŚLI TO KONIECZNE ZATRZYMAJ SIĘ DLA BEZPIECZEŃSTWA:
Zawsze trzeba wziąć pod uwagę, że wejście na przejście dla pieszych nie jest absolutnie bezpieczne:
– każdy pojazd będący w ruchu potrzebuje pewnej odległości żeby się zatrzymać,
– kierowcy nie spodziewają się nagłego wykonania manewru.

POKAŻ SWOJE INTENCJE POPRZEZ JASNĄ POSTAWĘ SWOJEJ SYLWETKI:

Pokaż w jasny i czytelny sposób swoje intencje, poprzez wyprostowaną sylwetkę stojąc na brzegu jezdni. Znak ręką nie jest obowiązkowy, ale wskazany.

WCHODŹ NA PASY TYLKO WÓWCZAS, KIEDY JESTEŚ PEWIEN BRAKU ZAGROŻENIA:

Przed wejściem na jezdnię upewnij się, że nie nadjeżdżają samochody z prawej strony, z lewej strony oraz skręcające z tyłu i z przodu. Upewnij się, że kierowca Cię widzi.

ZWRACAJ UWAGĘ NA POJAZDY NA WSZYSTKICH PASACH RUCHU:

Kiedy kierowca daje Ci pierwszeństwo przejścia, wciąż musisz się upewnić, czy jakiś inny kierowca nie zamierza go wyprzedzić. To jest szczególnie ważne na drogach, które mają więcej niż jeden pas ruchu w jednym kierunku. Inne samochody lub motocykle mogą być zasłonięte przez większe pojazdy.

BĄDŹ ŚWIADOMY MOŻLIWOŚCI POPEŁNIENIA BŁĘDU PRZEZ KIEROWCĘ. WSZYSCY LUDZIE MAJĄ MOCNE I SŁABE STRONY:

Rozproszenie, stres, emocje i wiele innych czynników może prowadzić do nieoczekiwanych reakcji kierowcy w czasie jazdy. Nie ryzykuj i zawsze zostaw sobie margines bezpieczeństwa na możliwe niewłaściwe zachowania kierowcy. Jasne ubrania i odblaskowe elementy są bardzo wskazane dla podniesienia Twojego bezpieczeństwa w nocy.

PIESZY NA PASACH Z WYSEPKĄ:

Przejście dla pieszych rozdzielone wysepką należy traktować jako osobne przejścia. W związku
z tym, jeśli pieszy jest na “zebrze” po przeciwnej stronie, kierowca nie ma obowiązku go przepuszczać.

Pieszy stojący w obrębie wysepki znajduje się w strefie azylu, a nie na przejściu. Zejście na drugą część przejścia wymaga respektowania zakazu wchodzenia bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd. Niektórzy piesi uważają, że cały czas są na przejściu i egzekwują na siłę swoje pierwszeństwo.

0 0 votes
Article Rating


Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments