Przedsiębiorcy o zapisach w „Polskim Ładzie”: „Proponowane są nam nieracjonalne rozwiązania”

Rozwiązania zapisane w „Polskim Ładzie” mogą skutkować nie tylko ogromnymi stratami dla samorządów, ale i przedsiębiorców. Sektor MŚP uważa, że zaproponowane w obecnej formie zmiany podatkowe to jawne zatrzymanie rozwoju firm, które ostatkiem sił przetrwały lockdown. O co walczą przedsiębiorcy?

 

We wtorek, 24 sierpnia 2021 r. odbyło się posiedzenie Komisji Gospodarki, Infrastruktury i Ochrony Środowiska Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego. Podczas spotkania z udziałem radnych, przedsiębiorców i parlamentarzystów rozmawiano o nowych rozwiązaniach zaproponowanych w Programie „Polski Ład” ze szczególnym uwzględnieniem podatku liniowego. Gościem specjalnym spotkania był Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz. Władze województwa reprezentowali: marszałek Olgierd Geblewicz, wicemarszałek Tomasz Sobieraj i członek Zarządu Stanisław Wziątek.

Sektor MŚP jest absolutnym trzonem naszej gospodarki. To jednocześnie wyraz zaradności naszych mieszkańców, ale i wyniki bardzo trudnej transformacji ustrojowej. Dalej chcemy rozwijać zachodniopomorską przedsiębiorczość. Wpływ „Polskiego Ładu” na samorządy będzie duży i negatywny. Dziś też usłyszymy, co program będzie oznaczał dla firm – mówił na początku spotkania marszałek Olgierd Geblewicz.

Rzecznik MŚP Adam Abramowicz skupił się głównie na kwestiach podatkowo-składkowych, choć to nie jedyne problemy, które identyfikuje w programie. Zaznaczył, że niektóre zaproponowane rozwiązania w „Polskim Ładzie” są dobre, ale plany rządu dotyczące zmian w podatku liniowym określił jako nieuzasadnione. Proponowana przez rząd reforma podnosi obciążenia przedsiębiorców rozliczających się podatkiem liniowym prawie o 50%, z obecnych 19% do 28% bez możliwości odliczenia kwoty wolnej od podatku (30 tysięcy złotych).

Podatek liniowy wprowadzony w 2004 r. powinien zachować dotychczasową formę. Zadziałał bardzo korzystnie zarówno na budżet państwa, jak i kondycję polskich firm. Przez lata spełniał korzystną funkcję, umożliwiając przedsiębiorcom uzyskanie środków na rozwój – mówił Rzecznik MŚP Adam Abramowicz.

Podczas komisji przedstawił też propozycje zmian, aby załagodzić negatywne skutki reformy. To na przykład postulat wprowadzenia kwoty wolnej do 30 tys. zł również dla przedsiębiorców na podatku liniowym. Rzecznik mówił też o wprowadzeniu maksymalnej kwoty składki zdrowotnej. W oparciu o prognozowane przeciętne wynagrodzenie w 2021 r. maksymalna składka mogłaby wynieść 14 112,96 zł rocznie, tj. miesięcznie 1176,08 zł.

Głos w dyskusji zabrała także Hanna Mojsiuk, prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie.

Widzimy w „Polskim Ładzie” pewne plusy m.in. podniesienie nakładów na służbę zdrowia, bardziej dostępną ofertę mieszkalnictwa, jednak proponowane zmiany mocno uderzą w samorządy. Za niesprawiedliwe uważamy procentową składkę stawki zdrowotnej. Widzimy wiele niekorzystnych rozwiązań m.in. w sektorze branży motoryzacyjnej czy dla przedsiębiorców zajmujących się wynajmem. „Polski Ład” nie jest programem, który wyrównuje szanse społeczne. Jest raczej programem, który jeszcze szerzej pokazuje, że rządowe programy socjalne są mocno zasilane przez wpływy od przedsiębiorców – mówiła prezes PIG w Szczecinie Hanna Mojsiuk.

Obecny na komisji poseł na Sejm RP Arkadiusz Marchewka zaznaczył, że proponowane rozwiązania w „Polskim Ładzie” uderzą w ludzi najbardziej przedsiębiorczych. Podał konkretne wyliczenia i przykłady. I tak osoby, które prowadzą działalność gospodarczą i mają dochód w wysokości dwóch średnich krajowych, a więc około 10 tys. zł po odliczeniu składek społecznych, dzisiaj płacą 1953 zł podatku (plus składka zdrowotna). Po zmianie zapłacą 2800 zł. To rocznie ponad 10 tys. zł więcej.

Rząd chce sfinansować swoje obietnice wyborcze, sięgając do kieszeni przedsiębiorców – argumentował Arkadiusz Marchewka.

Więcej o propozycjach Biura Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców można przeczytać: TUTAJ

 

Foto.: WZP

0 0 votes
Article Rating


Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments