Promocja ryb i rozwój działalności gospodarczych ze wsparciem z PO RYBY

Budowa magazynu mroźniczego przy wędzarni ryb w Sianowie oraz promocja dziedzictwa kulturowego rybołówstwa i akwakultury podczas imprez w Kołobrzegu i Dziwnowie to przykłady działań, które zostaną zrealizowane przy wsparciu środków z PO „Rybactwo i Morze” 2014-2020. Umowy z zachodniopomorskimi beneficjentami podpisał 13 sierpnia br. w Szczecinie wicemarszałek Jarosław Rzepa.

Sport to zdrowie i właśnie do takiego aktywnego odpoczynku zachęca Festiwal Gwiazd Sportu, organizowany w sierpniu tego roku w Dziwnowie po raz XVII. Podczas wydarzenia będzie można m.in. spotkać się ze sportowcami i trenerami, których osiągnięcia zapisały trwały ślad w historii polskiego sportu. Jeśli mowa o zdrowiu to trzeba wspomnieć również o rybach, które są bogatym źródłem witamin i składników mineralnych. Promocją rybackiego dziedzictwa kulturowego w trakcie imprezy zajmie się Stowarzyszenie Rybacka Lokalna Grupa Działania Pomorza Zachodniego, które na ten cel otrzymało unijne wsparcie. Takie środki trafiły także do Rybackiej Lokalnej Grupy Działania „Morze i Parsęta”. Pozwolą one na zachęcanie do spożywania lokalnych ryb z miejscowych połowów w trakcie tegorocznego kołobrzeskiego Festiwalu Rybnego.

– Chcemy pokazać produkty rybne, przygotowanie tych ryb, rozdać zupę, a także promować gospodarkę morską oraz pokazać jak wyglądało rybołówstwo kiedyś i jak wygląda dziś – mówili prezesi Rybackiej Lokalnej Grupy Działania „Morze i Parsęta”.

Prawidłowe mrożenie ma kluczowe znaczenie dla dostarczenia konsumentom wartościowych ryb. Z dofinansowania z PO RYBY skorzysta Sylwester Strojnowski, który wybuduje magazyn mroźniczy przy wędzarni ryb w Sianowie.

Robert Michoń z gminy Postomino dzięki unijnym środkom zakupi natomiast maszyny służące do prasowania, załadunku i transportu siana oraz słomy. Beneficjent będzie świadczył kompleksowe usługi na rzecz lokalnych gospodarstw rolnych oraz przedsiębiorstw zajmujących się produkcją roślinną.

Umowy zostały podpisane w ramach Priorytetu 4 „Zwiększenie zatrudnienia i spójności terytorialnej” zawartego w Programie Operacyjnym „Rybactwo i Morze”. Suma całkowitej wartości projektów to ok. 975 tys. zł, a ich dofinansowanie wyniesie blisko 450 tys. zł.

Foto. Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

0 0 votes
Article Rating


Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments