Program Społecznik. Ciekawy wachlarz aktywności dla mieszkańców Kołobrzegu i okolic

Zapalnowano kolejne tematyczne spotkania, akcje społeczne, turnieje sportowe, festyny. Społecznicy z Kołobrzegu i okolic przygotowali ciekawy wachlarz aktywności dla mieszkańców Pomorza Zachodniego. Odbędą się warsztaty ze średniowiecznego rzemiosła, nurkowanie, bal seniora czy wspólne sprzątanie jeziora Kamienica. W środę, 25 lipca 2018 r. Członek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego Anna Mieczkowska spotkała się z pomysłodawcami, którzy otrzymali wsparcie z Programu Społecznik (mikrodotacje).

Podczas spotkania z panią marszałek Anną Mieczkowską zostały zawarte umowy gwarantujące przyznanie środków z Programu Społecznik. To wynik rozstrzygniętego trzeciego naboru wniosków na mikrodotacje. Społecznicy mogli uzyskać wsparcie do 3 tys. zł na realizację zaplanowanych przedsięwzięć i akcji. Lista wszystkich dofinansowanych projektów dostępna jest na stronie internetowej Koszalińskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A. w zakładce Społecznik (operator Programu Społecznik).

– Program Społecznik to realne wsparcie dla aktywnych mieszkańców naszego województwa, organizacji, spółdzielni, klubów. Pokazujecie, jak wiele dobrego można zdziałać z pomocą mikrodotacji. Integrujecie lokalną społeczność, pokazujecie jak ciekawie można spędzić czas, dbacie o dzieci i seniorów. To bardzo ważne – mówi członek Zarządu Anna Mieczkowska.

W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele: Stowarzyszenia „Kreatywni koło.brzegu”, Stowarzyszenia Płetwonurków Kołobrzeskich „BlueDive”, Stowarzyszenia Wędkarskiego ,,Karaś”, Radzikowskiego Stowarzyszenia Oświatowego, Stowarzyszenia Sportowo-Strzeleckiego VIS, Spółdzielni Socjalnej Dobra Marka, Ludowo-Uczniowski Klubu Sportowego „Pomorzanin” Zamęcin, Stowarzyszenia Emerytów „Optymiści”, Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Sołectw Niemierzyno i Kłodzino „Z tradycją w przyszłość”, Towarzystwa Przyjaciół Dzieci Oddział Powiatowy w Połczynie-Zdroju.

Co zaplanowano?
Stowarzyszenie „Kreatywni koło.brzegu” zaprosi na warsztaty rzemiosła słowiańskiego, które odbędą się na terenie grodziska średniowiecznego w miejscowości Pyszka (gm. Dygowo).

O środowisko zadba natomiast Stowarzyszenie Płetwonurków Kołobrzeskich „BlueDive”, które zajmie się oczyszczeniem jeziora Kamienica w Dargocicach. Zorganizuje też warsztaty nurkowania dla pań. Radzikowskie Stowarzyszenie Oświatowe zaprosi na rodzinne festyny oraz zorganizuje turnieje sportowe dla dzieci i młodzieży, w tym piłki nożnej, siatkówki, koszykówki.

Spółdzielnia Socjalna Dobra Marka mikrodotację przeznaczy na zakup maszyny do szycia, a Stowarzyszenie Emerytów „Optymiści” zorganizuje bal seniora.

Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Sołectw Niemierzyno i Kłodzino „Z tradycją w przyszłość” uatrakcyjni wolny czas dzieciom poprzez zamontowanie na placu zabaw karuzeli tarczowej ze stoliczkiem, a Towarzystwo Przyjaciół Dzieci Oddział Powiatowy w Połczynie-Zdroju zaplanowało spotkania integracyjne, gry terenowe, konkursy przyrodnicze i historyczne, wycieczki w tym do Teatru Bałtyckiego.

Z pomocą środków Programu Społecznik odbędą się także zawody strzelectwa sportowego (zorganizuje je Stowarzyszenie Sportowo-Strzeleckie VIS) czy spotkanie, a podczas których uczestnicy poznają historię piłki nożnej w Zamęcinie (Ludowo-Uczniowski Klub Sportowy „Pomorzanin” Zamęcin).

Stowarzyszenie Wędkarskie ,,Karaś” pozyskane środki przeznaczy na kontynuację podjętych w roku 2017 działań – wybuduje trzy pomosty, a także wykona stoły i ścieżkę edukacyjną.

Spotkanie z panią marszałek było okazją do zawarcia umów z trzeciego naboru na mikrodotacje w Programie Społecznik. Dokumenty podpisali prezes Zarządu Koszalińskiej Agencji Rozwoju Regionalnego (operator programu) Natalia Wegner oraz przedstawiciele organizacji, które otrzymały dofinansowanie.

O programie
Rok 2018 to drugi rok realizacji Programu Społecznik przez Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego. Na ten cel Zarząd Województwa przeznaczył 3 mln zł. Duże zainteresowanie pierwszą edycją programu sprawiło, że oprócz dobrze przyjętych przez lokalnych animatorów mikrodotacji do 3 tys. zł, w tym roku wprowadzono także formę budżetu obywatelskiego. Projekty z tego filaru mogą liczyć na dofinansowanie w wysokości do 10 tys. zł. Na ten cel przeznaczonych zostało 1,5 mln zł.

Do pierwszej edycji Programu Społecznik zgłoszono 1152 inicjatywy, z których 515 otrzymało dofinansowanie.

Dodatkowe informacji o programie dostępne są na stronie Wydziału Współpracy Społecznej Urzędu Marszałkowskiego w zakładce Społecznik.

0 0 votes
Article Rating


Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments